Hněvkovická plavební komora umožňuje lodím plavbu do Prahy i Evropy
Hněvkovická plavební komora pomohla obnovit lodní dopravu do Evropy. V minulosti ji zamezila výstavba Vltavské kaskády. Projekt vyšel na čtyři sta sedmdesát milionů korun. Plavbě velkých lodí brání dvě velké přehrady.
Před rokem, 20. května 2017, byla otevřena nová plavební komora na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou. Tím byl po desetiletích obnoven lodní provoz pro menší lodě na Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál do Evropy. Obnova vodní cesty po Vltavě začala v roce 2006.
Poslední vor proplul rozestavěnou Orlickou přehradou v roce 1960
Vltava byla už v dávné historii hojně využívanou vodní spojnicí měst zakládaných při jejím toku. Postupně sloužila pro nákladní přepravu soli, dřeva a jiných materiálů z jihu Čech až do hlavního města. Plavbu na nejdelší řece České republiky definitivně zamezila výstavba Vltavské kaskády, soustavy devíti vodních děl od Lipna po nádrž ve Vraném nedaleko Prahy. Její výstavba začala v třicátých letech 20. století. Poslední vor proplul rozestavěnou Orlickou přehradou 12. září 1960.
Výstavba hněvkovické propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba čtyři sta sedmdesát milionů korun. Letos v březnu získala nová plavební komora na hněvkovickém jezu ocenění Vodohospodářská stavba roku 2017. Více si přečtěte v článku TV Architect Vodohospodářskou stavbou roku 2017 je hněvkovická plavební komora.
Ředitelství vodních cest České republiky chce v budoucnu umožnit mezi Českými Budějovicemi a Prahou plavbu velkých lodí. Aktuálně tomu brání přehrady Orlík a Slapy.
ČTK, nyv