30. 11. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Hrad Helfštýn na Přerovsku uzavřel letos své brány s rekordní návštěvností. Magnetem pro návštěvníky je zrekonstruovaný renesanční palác. Jeho oprava probíhala v letech 2017 až 2020 a projekt získal řadu tuzemských i světových ocenění. Autorem rekonstrukce je olomoucké studio atelier-r.
Památku letos navštívilo 116 511 lidí, jde o nejvyšší návštěvnost od zpřístupnění objektu téměř před 50 lety. Ještě v listopadu sem stihlo dorazilo 2 395 lidí a dveře se netrhly ani o posledním otevřeném víkendu. Brány hradu se otevřou až v novém roce, konkrétně 7. ledna při novoročním výstupu.
Zřícenina hradu Helfštýn ze 14. století se nachází nad údolím Moravské brány. Jedná se o druhý největší hradní komplex v České republice. Část objektu prošla rozsáhlou rekonstrukcí pod vedením atelieru-r.
Do historické stavby byly vloženy soudobé architektonické prvky a propojily přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nedostupná. Zároveň je zjevné, které části stavby jsou původní a které nové. Celý proces rekonstrukce byl veden respektem k historickému objektu a snahou o zachování jeho charakteru.
„Našim cílem bylo přiblížit návštěvníkům historický vývoj původního renesančního paláce. Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby. Nové prvky, navržené v soudobém designu, jsou od historické konstrukce jasně čitelné. Pracovali jsme se třemi základními materiály, přičemž v každé vrstvě převládá jiný. Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Konstrukce schodišť a lávek o úroveň níž je řešena cortenem. V přízemí paláce vede trasa po chodníčcích z leštěného betonu,“ říká architekt Miroslav Pospíšil
Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo především statické zajištění a nově také zastřešení paláce. „Zastřešení pro nás bylo velmi citlivé téma. Po prozkoumání řady předchozích neúspěšných pokusů našich předchůdců jsme došli k tomu, že zastřešení bude dílčí a střechy nesmí být viditelné, tudíž musí být zapuštěny pod úroveň obvodového zdiva. My sami jsme si přidali ještě jedno téma, a to vložení nových prohlídkových tras. Nejen v přízemí, ale i v úrovni patra. Z těchto pozic se totiž návštěvníci mohou lépe seznámit s novou architekturou i s vývojem hradního paláce,“ říká architekt Miroslav Pospíšil a dodává: „Chtěli jsme všechny přesvědčit o tom, že naše řešení je správné, realizovatelné a nebude nijak negativně působit na původní objekt. Míra soudobého vstupu je velmi přiměřená a tento záměr otevřel téma kombinace moderní architektury s památkou.“
Rekonstrukce získala řadu ocenění jako například Českou cenu za architekturu, Stavbu roku, Dezeen Awards, Cenu Rudolfa Eitelbergera či Gloria musaealis 2020.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Aplikační centrum BALUO představuje dokonalé propojení technických i funkčních požadavků s architektonickými kvalitami
BALUO je komplex tří budov v areálu Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Objekt se nachází v Neředíně na okraji města. Díky moderním technologiím slouží jako diagnostické centrum pro vrcholové sportovce, v budově najdeme ale i oddělení pro výzkum životního stylu nebo civilizačních chorob. Projekt aplikačního centra připravoval atelier-r pod vedením Miroslava Pospíšila.