ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Historické budovy Hrad Helfštýn zažil rekordní sezónu. Hlavním lákadlem je zrekonstruovaný palác

Hrad Helfštýn zažil rekordní sezónu. Hlavním lákadlem je zrekonstruovaný palác

Hrad Helfštýn zažil rekordní sezónu. Hlavním lákadlem je zrekonstruovaný palác
30. 11. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Hrad Helfštýn na Přerovsku uzavřel letos své brány s rekordní návštěvností. Magnetem pro návštěvníky je zrekonstruovaný renesanční palác. Jeho oprava probíhala v letech 2017 až 2020 a projekt získal řadu tuzemských i světových ocenění. Autorem rekonstrukce je olomoucké studio atelier-r.

Památku letos navštívilo 116 511 lidí, jde o nejvyšší návštěvnost od zpřístupnění objektu téměř před 50 lety. Ještě v listopadu sem stihlo dorazilo 2 395 lidí a dveře se netrhly ani o posledním otevřeném víkendu. Brány hradu se otevřou až v novém roce, konkrétně 7. ledna při novoročním výstupu.

  

Zřícenina hradu Helfštýn ze 14. století se nachází nad údolím Moravské brány. Jedná se o druhý největší hradní komplex v České republice. Část objektu prošla rozsáhlou rekonstrukcí pod vedením atelieru-r.

Do historické stavby byly vloženy soudobé architektonické prvky a propojily přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nedostupná. Zároveň je zjevné, které části stavby jsou původní a které nové. Celý proces rekonstrukce byl veden respektem k historickému objektu a snahou o zachování jeho charakteru.

  

„Našim cílem bylo přiblížit návštěvníkům historický vývoj původního renesančního paláce. Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby. Nové prvky, navržené v soudobém designu, jsou od historické konstrukce jasně čitelné. Pracovali jsme se třemi základními materiály, přičemž v každé vrstvě převládá jiný. Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Konstrukce schodišť a lávek o úroveň níž je řešena cortenem. V přízemí paláce vede trasa po chodníčcích z leštěného betonu,“ říká architekt Miroslav Pospíšil 

Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo především statické zajištění a nově také zastřešení paláce. „Zastřešení pro nás bylo velmi citlivé téma. Po prozkoumání řady předchozích neúspěšných pokusů našich předchůdců jsme došli k tomu, že zastřešení bude dílčí a střechy nesmí být viditelné, tudíž musí být zapuštěny pod úroveň obvodového zdiva. My sami jsme si přidali ještě jedno téma, a to vložení nových prohlídkových tras. Nejen v přízemí, ale i v úrovni patra. Z těchto pozic se totiž návštěvníci mohou lépe seznámit s novou architekturou i s vývojem hradního paláce,“ říká architekt Miroslav Pospíšil a dodává: „Chtěli jsme všechny přesvědčit o tom, že naše řešení je správné, realizovatelné a nebude nijak negativně působit na původní objekt. Míra soudobého vstupu je velmi přiměřená a tento záměr otevřel téma kombinace moderní architektury s památkou.“

Rekonstrukce získala řadu ocenění jako například Českou cenu za architekturu, Stavbu roku, Dezeen Awards, Cenu Rudolfa Eitelbergera či Gloria musaealis 2020.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Aplikační centrum BALUO představuje dokonalé propojení technických i funkčních požadavků s architektonickými kvalitami

BALUO je komplex tří budov v areálu Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Objekt se nachází v Neředíně na okraji města. Díky moderním technologiím slouží jako diagnostické centrum pro vrcholové sportovce, v budově najdeme ale i oddělení pro výzkum životního stylu nebo civilizačních chorob. Projekt aplikačního centra připravoval atelier-r pod vedením Miroslava Pospíšila.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl