Interiér bytu na Starém Městě se musel barevně přizpůsobit okenním otvorům
Byt v nejvyšším patře starého středověkého domu vznikl spojením všech podkrovních místností. Malebná stavba se nachází v Praze poblíž Staroměstského náměstí. Byt představuje spojení moderního bydlení a s geniem loci tohoto historického místa.
„Jedná se o byt 3+kk, s velmi nepravidelným půdorysem, který kopíruje půdorys starého domu. Byt je na půdě domu, který je zasazený do Starého Města,“ říká architekt David Chmelař.
Kvůli památkové ochraně nebylo přípustné vytvářet ve střeše a fasádě nové okenní otvory. Architekti z kanceláře Chmelař architekti proto jako hlavní a jedinou barvu do interiéru zvolili čistě bílou. Tu doplňuje nepřímé osvětlení. Celý podkrovní interiér s malými historickými okny se tak maximálně prosvětlil a už nepůsobí stísněným tmavým dojmem. „Je tady spousta ukrytých ledkových světel, která prostor opticky zvětšují,“ říká Chmelař.
Byť vybavení interiéru na první pohled vypadá velmi moderně, architekti volili takové prvky, které podpoří bohatou historii domu. Například umyvadlové baterie svým tvarem připomínají zahradní pumpu a umyvadla zase lavor na desce. Veškeré tyto prvky jsou ale zároveň prvotřídní kvality a jejich funkčnost splňuje soudobé náročné požadavky. „Byt je velmi nepravidelný, takže jsme volili takový nábytek, který by nepodtrhoval onu nepravidelnost, ale naopak ji okopíroval,“ říká Chmelař.
Díky použití dalších moderních prvků, jako například moderní radiátory a skleněné bezrámové příčky, bylo docíleno kontrastu, ale pouze do takové míry, aby celkové vyznění bytu zůstalo historické a nové zásahy tak nenásilně doplnily genius loci, jak místa ve kterém je dům situovaný, tak i domu samotného.