Investoři budou v Praze stavět podle jednotných pravidel
Developeři v Praze budou finančně přispívat na občanskou vybavenost podle jednotných pravidel. Ta připravuje vypracovat Magistrát hl. m. Prahy společně se Svazem městských částí hl. m. Prahy. Podle odborníků se jedná o novou cestu pro transparentní a předvídatelný přístup samospráv k investorům. Pravidla také umožní kvalitní výstavbu včetně občanské infrastruktury a dopravní obslužnosti.
Nová celopražská pravidla upraví samotný proces jednání samospráv s developery. Město a městské části tak budou nově uzavírat s investory smlouvy, týkající se realizace stavebních projektů. Metodiku zpracuje magistrát. Ta poté určí výši finančního příspěvku jak dle stávajícího stavu územního plánu, tak zejména podle míry zhodnocení území při změnách územního plánu, která jsou potřebná k uskutečnění developerského záměru.
Pokud totiž město v územním plánu například změní nestavební pozemky na stavební, nebo zvýší míru využití pozemků, hodnota těchto pozemků pro developera výrazně vzroste. Zároveň se však území městské části více zatíží a je nezbytné v něm doplnit chybějící nebo rozšířit stávající občanskou vybavenost a další infrastrukturu.
Společné zavádění pravidel pro investory usnadní a do velké míry sjednotí jednání o developerských projektech na území celého města. “Na spolupráci při vytváření pravidel pro developery jsme se shodli v rámci snahy co nejvíce jednání s investory zprůhlednit a zjednodušit jak pro ně samotné, tak pro magistrát a městské části. Je pro nás přitom důležité, aby 100 procent příspěvků bylo investováno zpět do dotčeného území. V Praze se díky tomu bude stavět rychleji a přitom kvalitněji,” uvádí 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.
Dokončovaná pravidla mají zlepšit a usnadnit vzájemnou komunikaci i napříč městskými částmi.
Pravidla pro spolupráci s investory v poslední době připravuje stále více českých měst. Na konci loňského roku je jako první statutární město přijala Jihlava, od konce března je má také Brno. „Každé nové území s sebou přináší vysoké náklady spojené s jeho zastavěním. Čím více nových obyvatel v území bude, tím vzrůstá potřeba na dostatečnou kapacitu škol a školek, kvalitní parky a dobré dopravní napojení. Proto nová pravidla pro spolupráci měst a investorů vřele vítám a věřím, že nám pomohou vytvářet kvalitnější město,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).