24. 1. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Foto: Ilustrační foto, unsplash.com
Nová výstava Praha zítra? Domy a byty bude už dnes zahájena vernisáží v prostorách CAMPu. Kromě aktuálních dat ze Sčítání 2021 a poznatků ze studií IPR Praha představí také pohledy do nejrůznějších pražských obydlí, především pak díky zajímavým fotografiím od Vojtěcha Veškrny.
Samotná výstava potrvá od 25. ledna do 30. dubna 2023 a představí aktuální bytovou situaci v Praze, nastíní možná řešení a umožní návštěvníkům nahlédnout za zámky domovních dveří.
Cílem výstavy je zjistit to, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko. Současně však také ukazuje cesty, které vedou k tomu, aby se nabídka kvalitního a dostupného bydlení pro současné i budoucí obyvatele Prahy významným způsobem zlepšila.
Audiovizuální expozice vysvětlí nejen to, kdo a jak byty na území hlavního města staví, ale také nabídne názory, které na téma rozvoje bydlení rezonují mediálním prostorem a navíc představí i rozmanitou tvář současného bydlení. Návštěvníci tak budou moci zcela jedinečně nahlédnout do různých typů pražských domácností, od bezdomoveckého nocležiště po luxusní podkrovní rezidence v centru města.
Díky prohlížečce mapového portálu prahazitra.camp mohou návštěvníci také snadno zjistit, kolik bytů a kde se v příštích deseti letech v Praze postaví.
Data, informace a prognózy prezentované na výstavě se opírají především o Strategii rozvoje bydlení v hl. m. Praze, kterou zpracoval IPR Praha a v roce 2021 schválila Rada hl. m. Prahy.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Institut plánování a rozvoje zjišťoval, jak jsou lidé spokojeni se životem v Praze
IPR zpracoval studii, která se věnuje spokojenosti a kvalitě života Pražanů. Průzkum byl zaměřen na různé aspekty života v metropoli, ať už se jedná o životní prostředí, dopravu, či dostupnost bydlení. Výsledná data budou sloužit jako podklad pro územní plánování.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Webová aplikace Praha rozmanitá získala mezinárodní ocenění
Aplikace, která veřejnosti představuje velmi srozumitelnou cestou složité téma městských struktur, získala mezinárodní ocenění. Lidé se díky aplikaci mohou dozvědět, co to městská struktura vůbec znamená, kolik jich v Praze je a jak je hlavní město rozmanité z pohledu urbanismu. To vše je vysvětleno zábavnou formou pomocí příběhu a interaktivního vizuálu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak se mění Praha – veřejná prostranství
To, jestli se ve městě cítíme dobře, zásadním způsobem souvisí s kvalitou jeho veřejného prostoru. Město a život v něm vnímáme a hodnotíme především podle charakteru ulic, náměstí, parků, nábřeží a dalších veřejně přístupných prostranství. Proto jsou klíčovým tématem pražského Metropolitního plánu také veřejná prostranství. Plán se soustředí na jejich ochranu a rozvoj nebo vymezuje nové v lokalitách, které teprve vznikají. Metropolitní plán zároveň podporuje lepší pěší prostupnost skrz zastavěná území i hezčí městské parky.