12. 10. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Výjimečně cenná novorenesanční budova v Liboci na Praze 6 je na prodej. Chráněná kulturní památka, která sousedí s oborou Hvězda a stejnojmenným letohrádkem se objevila v nabídce realitní kanceláře. Podle odborníků se jedná o jedno z architektonicky nejhodnotnějších předměstských sídel pražské společnosti druhé poloviny devatenáctého století.
Jedna z nejkrásnějších neorenesančních vil v Praze byla postavena v roce 1871. Budovu navrhl architekt Zdenko Schubert von Soldern roku 1871 pro svého bratra, právníka Eduarda Schuberta. Sgrafitovou výzdobu má na starosti jeho syn, malíř Viktor Schubert a stavitelem byl J. Woráček.
V roce 1979 si vila zahrála v Kachyňově filmu Lásky mezi kapkami deště. Už tehdy byla stavba viditelně zchátralá. „Přibližně v této době vilu získal socialistický svaz mládeže, původní zařízení náhle zmizelo, dům přestal být zcela udržován. V 90. letech se stal novým majitelem podnikatel ruského původu, ten se pustil do rekonstrukce, ale ne s ohledem zachovat památkově chráněnou podobu. Od té doby vila chátrá. Majiteli patří i sousední vila čp. 275, která také není v nejlepším stavu, ale je obývaná,“ říká Radomír Kočí z projektu Poznej Domy.
Také historik architektury Zdeněk Lukeš tuto stavbu považuje dokonce za cennější než třeba bubenečskou Lannu nebo vinohradskou Grébovku.
Budova byla postavena ve tvaru písmene L. Na fasádě najdeme výraznou nárožní rustiku zdobenou pásy sgrafit. Dominantním prvkem je pak prostorná lodžie, jejíž osy jsou lemovány toskánskými sloupy. Charakterem proto stavba patří do skupiny italizujících vil. Po stranách budovy jsou pak drobné terasy.
Jako kulturní památka je nemovitost chráněná od roku 1958. V současnosti je dlouhodobě nevyužívaná, nevybavená, zchátralá a určená ke kompletní rekonstrukci.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Poznávejte opuštěné, ale i jinak zajímavé domy v nové databázi!
Zajímá vás historie starých domů, chcete se dozvědět více o jejich architektuře a možná i nahlédnout do mnohdy pohnutých osudů jejich majitelů? Máme pro vás zajímavý tip! Poznejdomy.cz jsou nové webové stránky, kde najdete ty nejzajímavější objekty v České republice pěkně pohromadě!
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Lannova vila
Vilu si nechal postavit jako své letní sídlo podnikatel, sběratel a mecenáš Adalbert (Vojtěch) Lanna ve stylu severoitalské renesance. Velkoryse komponovaný dům patřil spolu se svým sousedem - obdobně řešenou Lippmannovou vilou stejných autorů (ta byla v sedmdesátých letech minulého století zbourána), vilou Gröbeho a Schubertovou vilou - k prvním příkladům moderní vilové architektury tehdejších pražských satelitů Bubenče, Královských Vinohrad a Liboce.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Gröbova vila: Otevřela náruč těm, kteří ji ničili
Majitelem vily byl židovský podnikatel Moritz Gröbe. Vzhled vily byl inspirován italskými renesančními letními byty. V minulosti stavba sloužila jako výchovně-vzdělávací instituce nejrůznějších organizací. Na konci druhé světové války se jí nevyhnulo bombardování. Bývalí majitelé se výrazně podepsali na jejím stavu, který si v prvních letech nového milénia vyžádal celkovou rekonstrukci.