5. 10. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR
Seifertova ulice v Praze na Žižkově by v budoucnu měla být místem plným zeleně. Proměna nejen že zkrášlí tuto frekventovanou ulici, především přispěje ke klimatické změně a stane se pilotním projektem hospodaření s dešťovou vodou uvnitř města. Rada hlavního města již odsouhlasila budoucí podobu ulice.
Koncepční studie pro jednu z nejvýznamnějších žižkovských ulic již byla schválena spolu se studií, která slouží jako podklady pro pilotní projekt hospodaření s dešťovou vodou uvnitř města. Kromě samotné Seifertovy ulice získá novou tvář také náměstí Winstona Churchilla a Sladkovského náměstí. Obě studie zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. spolu s ateliérem Archum architekti a vodohospodářskou společností Aqua procon. Cílem je zlepšit podmínky pro chodce i pěší, vyřešit složitou dopravní situaci a zmírnit důsledky klimatické změny.
V ulici přibydou nová stromořadí a další zeleň. Upraveny budou povrchy chodníků a vyřešena bude i dopravní situace. Výrazného zlepšení podmínek se v lokalitě dočkají také chodci a cyklisti. „Obě studie byly v průběhu přípravy zadání i během zpracování prezentovány veřejnosti, která se mohla k budoucnosti lokality vyjádřit. Těší mě, že panuje shoda mezi všemi důležitými aktéry. Studie totiž byly projednány i se zástupci městské části Praha 3, s orgány památkové péče i ochrany prostředí. Studie byla také představena i zástupcům důležitých vlastníků v území, zejména domu Radost a.s., Vysoké školy ekonomické a Gymnázia Karla Sladkovského,“ komentuje Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.
V plánu je využití nejmodernější modro-zelené infrastruktury, díky které bude zadržována dešťová voda. Při velkých deštích se tak nebude zaplavovat křižovatka Bulhar, jako tomu je v současné době. Vodou následně budou zavlažovány okolní stromy a rostliny, což by mělo zmírnit důsledky klimatických změn.
„Těší mě, že hospodaření s dešťovou vodou je již součástí téměř všech projektů v Praze, díky čemuž pomáháme boji s klimatickou změnou. Seifertova ulice je však prvním „nezeleným“ projektem, na kterém otestujeme tato opatření v praxi,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Prostor křižovatky u Bulhara a okolí Hlavního nádraží projdou taktéž proměnou, budou ovšem řešeny samostatnými projekty.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V historickém centru Prahy vznikne Hradební korzo
V centru Prahy vznikne nová dvoukilometrová trasa, která povede od Národní k Prašné bráně. Podle plánů by se mělo jednat o zajímavou cestu vhodnou pro procházky, která lidem zpříjemní pobyt v centru. Souvislé území vedoucí od mostu Legií ke Štefánikovu mostu by se mělo stát novým bulvárem a obchodní třídou. Studii vypracoval Aoc ateliér. Ještě v létě bude zahájeno projektování, fyzicky by se území mělo postupně začít měnit za 2 roky. První práce začnou na Revoluční.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Do soutěže na podobu okolí a haly hlavního nádraží v Praze se přihlásilo 26 týmů
Do zadávacího řízení se soutěžním dialogem pro revitalizaci parku Vrchlického sady, novostavbu tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a rekonstrukci Nové odbavovací haly Hlavního nádraží se přihlásilo 26 architektonických týmů z Česka i zahraničí. Česká účast je reprezentována 9 soutěžními týmy.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Revitalizace Smetanova nábřeží v Praze pokračuje
Pražské Smetanovo nábřeží je historicky velice hodnotný prostor. V budoucnu se má jednat o atraktivní veřejné místo s pěší promenádou s vyhlídkou na Pražský hrad. První etapa přinesla do míst více stromů, nové zastávky a chystá se pokračování. Místo by mělo být přívětivější pro chodce, cyklisty i řidiče a celkově by mělo odpovídat potřebám moderní městské promenády.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Developer dá Praze peníze na výstavbu školky a parku na Rohanském ostrově
Výstavbu na Rohanském ostrově, která umožní komplexní proměnu dnes již nevyužívaného brownfieldu loni započala společnost Sekyra Group. Vyrůst zde má zcela nová čtvrť, kde najde bydlení a práci až 11 tisíc lidí. Zastupitelé již schválili změnu územního plánu včetně plánovací smlouvy týkající se pozemků na Rohanském ostrově, město se také na základě nových pravidel pro developery dohodlo s investorem, že soukromá společnost poskytne Praze a městské části Praha 8 v souvislosti s rozvojem území dobrovolný příspěvek ve výši 560 milionů korun. Podstatná část z těchto prostředků půjde na výstavbu parku a nové školy v této lokalitě.