4. 12. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Staroměstská Mostecká věž, jedna z ikonických památek hlavního města, se dočká kompletní opravy. Rekonstrukce potrvá několik let. Nejvíce podle odborníků památce škodí povětrnostní podmínky a také samotní turisté. Věž by měla být přístupná i v průběhu oprav.
Staroměstská mostecká věž patří k nejpůsobivějším gotickým stavbám na světě. Věž spolu s Karlovým mostem nechal vybudovat podle návrhu Petra Parléře císař Karel IV. v polovině 14. století.
V první fázi rekonstrukce se budou práce týkat především vrchního pláště věže. Dále budou opraveny kameny, elektrické rozvody, poničené schodiště a také zdobné prvky a malby.
Na špatném stavu objektu se podepsaly jak povětrnostní podmínky, tak i samotní turisté, kteří zde mnohdy nechávají na zdech vyryté znaky či jiné různé kresby. Rekonstrukce vyjde zhruba na několik stovek milionů korun.
První krok v náročných opravách má památka již za sebou. Ochoz věže dostal nové zábradlí, které nahradilo staré a zrezlé zábrany. Věž je postavena hlavně z pískovcových kvádrů, které se očistí a v případě potřeby vymění, buď částečně, nebo kompletně. Veškeré práce budou probíhat ve spolupráci s odborníky napříč obory a z Národního památkového ústavu. Nově také vznikla odborná komise, která bude na rekonstrukci dohlížet.
Věž by měla zůstat otevřená i během stavebních, historických a restaurátorských průzkumů.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Národní divadlo
Výbor pro výstavbu Národního divadla v Praze byl založen již roku 1850. Vznikla veřejná sbírka a na stavbu přispěl panovník i řada šlechtických rodů. V roce 1865 byl návrhem budovy na stísněném lichoběžníkovém pozemku na vltavském nábřeží pověřen Josef Zítek, který svůj post obhájil i v následném konkurzu. V roce 1862 byla na místě vybudována prozatímní scéna dle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna, později zčásti inkorporovaná do definitivní stavby. Základní kámen byl položen v roce 1868. Nákladná budova byla dokončena až v roce 1881, vzápětí však vyhořela. Zítek odmítl pokračovat, a tak se úkolu budovu opravit a dokončit ujal Josef Schulz, který provedl i úpravy původního projektu a stavbu doplnil na jižním konci o tzv. Schulzův dům.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Budova Spolku výtvarných umělců Mánes
Prozatimní pavilony Spolku výtvarných umělců Mánes navrhli Jan Kotěra a poté Josef Gočár. Šlo však tehdy pouze o dočasné dřevěné stavby. Definitivní stánek umění vyprojektoval Kotěrův žák a dlouholetý předseda spolku Novotný (1880-1959) v atraktivní lokalitě na místě Šítkovských mlýnů.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Dostavba katedrály sv. Víta
O dostavbě západní části gotické katedrály bylo rozhodnuto v polovině XIX. století po zřízení Jednoty pro dostavění katedrály (1842). Projekt byl nejprve zadán Krannerovi, po jeho smrti v roce 1871 v díle pokračoval Mocker a na něho navázal od roku 1901 Hilbert.