Jihočeská vědecká knihovna má nové zázemí
V Českých Budějovicích se otevřela zmodernizovaná budovu vědecké knihovny. Její architekturu má na starosti Ateliér Kuba & Pilař architekti. Díky nové přístavbě získala knihovna více místa pro zhruba sto tisíc knih. Publikace byly do teď ve skladech. Jde hlavně o naučnou literaturu.
Knihovna získala v Lidické ulici nové prostory s plochou téměř 2000 m². Práce trvaly rok a půl, stavba se kolaudovala v lednu. Kvůli koronavirovým opatřením se tak dostanou lidé dovnitř až čtvrt roku poté, co bylo hotovo. Přístavbu a technické řešení navrhnul brněnský Ateliér Kuba & Pilař architekti. Po dlouhých letech vznikla ve městě nová stavba takového druhu, placená z veřejných peněz.
Cílem bylo vytvořit funkční a reprezentativní celek, který odpovídá významu této veřejné instituce. Budova Jihočeské vědecké knihovny je součástí okolních staveb, kde významnou roli hraje i terasa památníku obětem fašismu. Přístavba je situována hlavním vstupem kolmo k Lidické třídě a současně se otevírá průchod do parku směrem k řece.
Přístavba je navržena jako dvoupodlažní pavilon, prosklený po celém obvodu a otevřený do zeleně. Fasádu tvoří předsazené vertikální skleněné copilitové lamely. Vstup do objektu je řešen formou širokého sklonitého betonového chodníku.
V 1. PP je nově řešen služební vstup pro zaměstnance s vrátnice, vjezd pro zásobování ze dvora knihovny a garáž pro služební vůz.
V budově kromě regálů s literaturou najdou lidé také odpočinkovou zónu, kde si budou moci listovat. Výhodou přístavby je i bezbariérový přístup. Knihovna v Lidické ulici, stejně jako budova Na Sadech bude mít od 26. dubna otevřeno od pondělí do pátku. Pobočky zatím kvůli pandemické situaci otevřou na tři dny v týdnu.
Ateliér Kuba & Pilař architekti už mají na kontě i knihovnu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Dominantou tohoto objektu je dvouramenné schodiště v kruhovém výřezu procházející budovou přes všechna podlaží.