Jože Plečnik - série přednášek o významném architektovi, který změnil podobu Pražského hradu
Jože nebo také Josip Plečnik byl slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve dvacátých a třicátých letech 20. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu. Jeho tvůrčí duch zanechal také významnou stopu ve Vídni, ale i v rodné Lublani. Nyní se milovníci architektury a historie mohou těšit na cyklus přednášek historika architektury Zdeňka Lukeše, který provede zájemce přímo v prostorách hradu životem a dílem tohoto významného architekta.
Slovinský architekt Jože Plečnik se kromě řady architektonických zásahů na Pražském hradě podílel také na proměně zámeckého parku v Lánech. Narodil se 23. ledna 1872. Letos si tak připomínáme 150. výročí narození této zásadní postavy moderní evropské architektury začátku 20. století. Historik architektury Zdeněk Lukeš představí na svých přednáškách jeho tvorbu nejen u nás, ale i ve Vídni nebo rodném Slovinsku.
První ze série přednášek se uskuteční 27.1. od 17:00 v nově zrekonstruovaných prostorách Nejvyššího purkrabství. Lednové téma je nazvané Plečnikova raná tvorba ve Vídni a jeho sídlo ve Slovinsku. Vstupné je 100 Kč, pro nákup je nutné provést rezervaci ZDE.
Následovat budou další přednášky:
- 24.2. Plečnikův Pražský hrad I
- 31.3. Plečnokův Pražský hrad II, Lány a kostel na Vinohradech
- 21.4. Plečnikovi žáci na UMPRUM
Jože Plečnik vyučoval od roku 1910 jako profesor dekorativní architekturu v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Roku 1920 byl ustanoven architektem Pražského hradu. Na úpravách Pražského hradu pracoval až do roku 1934. Jeho dílo mapuje v našem oblíbeném pořadu Skryté poklady architektury teoretik Zdeněk Lukeš pravidelně. Na vybrané díle se můžete podívat ZDE.
- Skryté poklady architektury - 64. díl - Úpravy zámeckého parku Lány
- Skryté poklady architektury - 43. díl - Pražský hrad – Sloupový sál
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 5. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Vázové schodiště a Lví síň
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 4. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Pracovna
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 3. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Bílá věž
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 2. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Impluvium a Zelený sloupový salon
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 1. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Vstupní hala a prezidentský výtah
- Skryté poklady architektury - 35. díl - Masarykova vyhlídka, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 34. díl - Zahrada Na Baště, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 33. díl, část 1. - Zahrada Na Valech, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 32. díl - Rajská zahrada, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 31. díl - Třetí nádvoří Pražského hradu
- Skryté poklady architektury - 30. díl - První nádvoří Pražského hradu
- Skryté poklady architektury - 7. díl - Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
- Architektura Jože Plečnika| Národní poklady II
Zdeněk Lukeš
Architekt, historik architektury a teoretik Zdeněk Lukeš se narozen v Praze v roce 1954. Po studiích Fakulty architektury ČVUT pracoval v letech 1980-1990 v Archívu architektury Národního technického muzea, od roku 1990 je zaměstnán v Kanceláři prezidenta republiky. Podílel se na revitalizaci hradního areálu. V letech 2000-2003 byl děkanem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, od roku 2004 vede kurz Dějiny architektury na New York University v Praze. Je autorem a spoluautorem výstav o J. Plečnikovi, 10 století architektury, Splátka dluhu, Architekt E. Králíček, Český architektonický kubismus či Pražský funkcionalismus. Je autorem několika významných knih o moderní architektuře a také statí ve sbornících a katalozích a stovek odborných textů. Spolupracoval s Českou televizí (seriál 10 století architektury), Českým rozhlasem a BBC, vede rubriku Architektura na internetovém Neviditelném psu. Ve spolupráci s TV Architect natáčí vlastní pořad Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše, jehož první díl vyšel 9. 11. 2017 a od té doby vychází pravidelně. S naší televizí také od roku 2019 natáčí pořad Osobnosti současné architektury.
Psali jsme také: