K rozvoji slovenské čtvrti Petržalka se mohou nyní vyjádřit její obyvatelé
Bratislavská městská část Petržalka vyzývá své obyvatele, aby se vyjádřili k urbanistické studii „Centrální rozvojová osa Petržalky“, která se zabývá přehodnocením rozvoje území podél současné i budoucí tramvajové trati a kolem Chorvatského ramene. Studii na připomínkování předložilo hlavní město, dokument se chystá představit veřejnosti v Domě kultury Zrcadlový háj.
Městská část Petržalka podle jejího starosty Jána Hrčky v poslední době zaznamenala řadu otázek, podnětů a i nespokojenosti s urbanistickou studií hlavního města, aby byla při budoucí tramvajové trati výstavba obytných domů či dokonce nových povrchových parkovišť.
„Naší prioritou je, aby bylo v tomto území co nejvíce zeleně, pěších promenád, cyklostezek a parků, čili takzvaný Central park," řekl Hrčka. Vyzývá proto obyvatele Petržalky, aby posílali své připomínky ke studii na mailovou adresu cro@petrzalka.sk, aby je mohla městská část zapracovat do svého stanoviska pro hlavní město.
Vše je v moci města
„Jde o městské pozemky, takže je plně v moci města Bratislava zvolit si, co na tomto území chce mít. My jsme zásadně proti výstavbě, která bude snižovat kvalitu života současných obyvatel žijících v blízkosti tohoto území, “ podotkl starosta.
I případná výstavba by podle něj prioritně měla přinést pracovní příležitosti, zvýšit parkovací kapacity nepovrchovými řešeními, limitovat výšku navrhované zástavby do výšky teras, respektive prvního obytného podlaží. Pokud tam už bude muset být i výstavba pro bydlení, měla by podle starosty dotvářet veřejný prostor a přinášet do Petržalky novou kvalitu veřejného prostoru.
Aby rezidenti našli, co jim chybí
Projekt prodloužení tramvajové trati až na konec Petržalky chce hlavní město spojit s vytvořením nového urbanistického konceptu centrálního petržalského koridoru, jímž bude tramvajová trať procházet. Představou města je, aby v tomto prostoru našli rezidenti to, co jim v současnosti chybí.
Urbanistická studie se proto zabývá územím kolem Chorvatského ramene v Petržalce. Mezi její hlavní cíle patří navrhnout novou urbanistickou koncepci území, navrhnout koncepci dlouhodobě udržitelné mobility s podporou pěší a cyklistické dopravy, v úzkém propojení s MHD.
Zapojení veřejnosti
Dále jde také o to navrhnout koncepci veřejných prostor s důrazem na zachování přírodního charakteru území kolem Chorvatského ramene a definovat východiska pro změnu územního plánu města v dané lokalitě.
Hlavní město tvrdí, že při přípravě studie bylo jednou z podmínek zapojení veřejnosti, které realizovalo formou odborných workshopů, průzkumu v území, seminářů, veřejných setkání a dotazníkového průzkumu s více než dvěma tisíci sedmi sty zapojenými.
nyv