Kamenné náměstí v Bratislavě čekají velké změny
Bratislavské Kamenné náměstí má za sebou první etapu revitalizace. Na obnově prostoru od srpna pracují ve spolupráci s městem Aliance Stará tržnice, developer Lordship a společnost Tesco. Další úpravy budou následovat v příštím roce.
Revitalizace chátrajícího Kamenného náměstí začala letos v srpnu. Za tři měsíce stihli prostor vyčistit, vysadit novou zeleň, ošetřit stávající dřeviny a osadit zavlažovací květináče.
Prostor se dočká velkých změn
Ještě dříve z prostoru odstranili nelegální stánky s rychlým občerstvením a staré lavičky. Začalo se také s rozšiřováním travnatých ploch.
Vlastníci černých staveb na náměstí museli prostor opustit a umístit stavby na vlastní pozemky. Kontaktování majitelů stánků, kteří roky odolávali úřadům, si vzal na starosti developer Lordship.
Podniknuty byly také kroky na záchranu velkého stromu – paulownie, která je dlouholetým symbolem náměstí. V rámci ošetření byl její šikmý růst zpevněn dřevěnými podpěrami.
Zároveň se také vyrovnávaly asfaltové povrchy, v nichž zůstaly díry po odstranění stánků. Následovat údajně bude přidání nových laviček, zimního sezení a osvětlení.
Příští rok plánuje magistrát v rámci druhé etapy vyměnit asfaltové povrchy za dlažbu. Na to město mělo použít prostředky ze svého rozpočtu.
Z Kamenného náměstí mají v nejbližším období zmizet i reklamní tabule. Město toho docílí tím, že jejich nájemci neprodlouží smlouvy.
O správu náměstí se na základě návrhů Aliance Stará tržnice a Institutu pro dobře spravovanou společnost bude starat hlavní město ve spolupráci s partnery působícími na náměstí, firmami či provozovnami.
Projekt Živé náměstí
Revitalizace Kamenného náměstí vychází z projektu Živé náměstí, který byl výsledkem participativního procesu občanů, občanských sdružení a provozů v okolí náměstí. Po dokončení se má Kamenné náměstí propojit s Náměstím SNP a přilehlým okolím.
Návrhů na přeměnu Kamenného náměstí v centru města bylo v minulosti několik. Lordship tu původně ještě před dvanácti lety chystal větší projekt, jehož výsledkem měl být ucelený komplex s novým nákupním centrem, hotely, byty a kancelářemi.
Z náměstí patrně zmizí i Tesco
Návrh se však dočkal na straně veřejnosti rozporuplného přijetí. Vyžadoval by i změnu územního plánu, k čemuž nakonec nedošlo. Nutná by byla i spolupráce s řetězcem Tesco, který zde vlastní obchodní dům My. Ten chtěl developer Lordship přestavět. K finální dohodě s Tescem nicméně nedošlo. Tesco navíc z Kamenného náměstí může odejít, britská společnost letos potvrdila, že pro svůj obchodní dům hledá kupce.
nyv