Kamerový průzkum potvrdil, že sochy na Čechově mostě budou moci chrlit vodu
Bronzové sochy na pilířích Čechova mostu v Praze budou moci chrlit vodu a oheň, jako tomu pravděpodobně bylo v dobách, kdy most přes Vltavu vznikl. Vnitřky soch totiž prošly v uplynulých dnech kamerovým průzkumem, který ukázal, že některé z nich mají uvnitř původní rozvody plynu.
Čechův most byl zprovozněn v roce 1908 podle návrhu Jana Kouly. Je dlouhý 169 metrů a spojuje Staré město a Holešovice. Je chráněnou technickou památkou. Má tři oblouky příhradové konstrukce na dvou pilířích a bohatou výzdobu, kterou tvoří bronzové plastiky či reliéfy. O jejich fungování ale není v historických záznamech dost informací. Údajně se jednalo o zajímavý způsob prezentace pražských plynáren.
Skryté poklady architektury - 20. díl - Čechův most
Nyní budou muset jednotlivé sochy projít opravou. Nejdříve se však musí shromáždit dostatek informací pro Národní památkový ústav či městské památkáře, aby bylo možné konzultovat a navrhnout způsob potenciální obnovy. Nejvhodnější cestou by mohl být endoskopický průzkum, který odhalí další produktovody uvnitř soch.
Aktuální průzkum ukázal, že v sochách, které mají podobu ženských světlonošů, jsou části původních rozvodů plynu. Potrubí je umístěno v části ramen soch a rozvody jsou poměrně zachovalé. Naopak ve vnitřní části hyder se vodovodní potrubí najít nepodařilo.
Obnovení rozvodů, které umožní efekty z doby, kdy most přes Vltavu vznikal, je ale možné. Nové rozvody plynu a vody by se měly doplňovat při rekonstrukci slavnostního osvětlení, které se na mostě nachází. Na mostě budou LED svítidla, která budou technici schopni řídit dálkově. Slavnostní osvětlení, zahrnující 235 svítidel, by mělo nově sloužit jako symbol při významných událostech.
Psali jsme také: