22. 3. 2023
/ Autor: Zdroj: www.slu.cz
Eden Silesia - to je název vzdělávacího a vědecko-výzkumného parku, který by měl do roku 2027 vzniknout v Karviné. Lokalita je negativně poznamenaná těžbou uhlí a jedním z cílů je místo proměnit v inspirativní a atraktivní území. Projekt je inspirován podobným úspěšným projektem Eden project v Cornwallu ve Velké Británii. Vnitřní prostor centrální budovy navrhlo světově známé londýnské architektonické studio Grimshaw.
Projekt by měl odrážet hlavní téma, kterým je propojení člověka s přírodou. „Při tvorbě architektonické studie jsme se nechali inspirovat přírodou a její schopností vytvářet krásný a efektivní design,“ komentuje finální podobu projektu prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity Tomáš Gongol a dodává: „Snaha o co nejnižší energetickou i ekonomickou náročnost stavby vedla ke zmenšení rozsahu centrální budovy, ve které bude soustředěna hlavní část vzdělávacích aktivit pro studenty naší univerzity i pro veřejnost.“
Centrální stavba bude unikátní v mnoha ohledech. Veřejnost se může těšit na různorodé vzdělávací aktivity i procházky nově vypěstovaným lesem s porostem a rostlinami příbuznými s prehistorickou flórou, ze které vznikalo uhlí. Další okrasné i užitkové zahrady včetně vodních ploch o celkové rozloze 50 hektarů nabídnou návštěvníkům prostor pro odpočinek i kulturní vyžití.
Budova by se měla stát novým symbolem změny Karvinska. Moderní zelená budova bude zajímavě kontrastovat s betonovou věží dolu Darkov v sousedství. Pokud se povede k vytápění a chlazení použít zelenou energii, bude to jasný důkaz toho, že tento dosud černý region se opravdu může změnit k lepšímu.
„Jsem přesvědčen, že se lokalita výrazně pozitivně odrazí na životě ve městě a jeho okolí. Blízkosti města zajistí lepší začlenění do celkové infrastruktury města pro jeho následnou obsluhu a využití,” řekl primátor města Lukáš Raszyk.
V areálu také vznikne unikátní univerzitní kampus pro výuku nového studijního programu zaměřeného na regenerativní rozvoj regionu a krajiny, který připravuje Slezská univerzita společně s Mendelovou univerzitou v Brně. Bude tu i prostor na profesní praxi studentů Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné i opavských součástí Slezské univerzity. Areál však nebude určen jen pro vysokoškolské studenty. „V rámci vzdělávacích aktivit připravujeme bohatý program pro všechny věkové skupiny. Nabídneme krátkodobé i dlouhodobé vzdělávací kurzy pro širokou veřejnost i žáky mateřských, základních a středních škol. Dále plánujeme pořádání letních škol, příměstských táborů, odpoledních kroužků apod., do kterých se primárně zapojí obyvatelé z blízkého okolí. Vítáni budou také individuální návštěvníci, pro které budou připraveny komentované prohlídky či vzdělávací „samostudium“, odpočinkové zóny, místa pro aktivní trávení volného času i možnost občerstvení. V areálu bude také možné pořádat nejrůznější kulturní vystoupení nebo komunitní akce“ říká Tomáš Gongol.
Pokud bude projekt schválen k financování z evropského operačního programu, budou ještě letos zahájeny potřebné projekční práce. Se samotnou realizací stavby se pak počítá v letech 2026-2027. Žádost byla v uplynulých dnech dokončena, zkompletována a podána.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Národní pavilon pro EXPO 2025 bude mít podobu skleněné spirály
Český národní pavilon pro EXPO 2025 má jasné obrysy. Světová výstava se bude konat po dlouhých 55 letech opět v japonské Ósace. Vítězem architektonicko-designérské soutěže na návrh i obsah českého národního pavilonu je studio Apropos Architects se svou skleněnou spirálou. Finální architektonická podoba českého pavilonu bude známa nejpozději do konce dubna, kdy bude s vítězem podepsána smlouva o realizaci.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Umění, které kultivuje veřejný prostor. Mural art v českých ulicích!
Mural art jsou velkoplošné malby, kterým jako malířské plátno slouží převážně zdi městských domů. Toto umění se snaží splynout s architekturou v dané lokalitě. Muralismus je hned v několika směrech přínosný, především pak svou přidanou hodnotou, kdy dílo neslouží jen jako dekorace ale zároveň součást architektury a potřeb daného místa.
Mohlo by vás zajímat
Moderní stavby
Karviná má revoluční projekt, funguje zde první modulární nemocnice v Česku
Modulární stavby jsou stále oblíbenější mezi architekty i investory. V České republice se z modulů staví například sídla firem, školy, školky či různé prodejny. Pro takové řešení se rozhodla i Karvinská hornická nemocnice, která během krátké doby získala zcela novou třípatrovou přístavbu. Skládá se ze 77 modulů, v nově vzniklém prostoru se nachází oddělení pro následnou péči, ortopedické oddělení či jednotka intenzivní péče. Stavba také získala čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020.