Kolébku světové genetiky obnoví architekti
Torzo Mendelova skleníku v Brně zrekonstruují architekti ze studia Chybík+Krištof. Místo, v němž Gregor Johann Mendel položil základy dnešní genetiky, dostane novou podobu. Dokončení je naplánováno k příležitosti oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela na rok 2022.
Klášterní zahrady ukrývají pozůstatky skleníku, ve kterém opat Gregor Johann Mendel prováděl slavné experimenty. Stavbu ovšem v 70. letech 19. století smetla bouře a dodnes se z ní zachovaly jen základy.
Návrh na znovuzrozený Mendelův skleník od architektů ze studia Chybík+Krištof čerpá z archivních materiálů a v mnohém vychází z původní podoby stavby. Zachován by měl zůstat originální půdorys i orientace. Skleník by měl mít výraznou střechu, kterou vynáší konstrukce speciálně vyvinutá na základě 3 genetických principů Gregora Johanna Mendela.
Nově bude skleník otevřený do parku a uzpůsobený moderním účelům s cílem do klášterních zahrad přilákat návštěvníky z řad laické i odborné veřejnosti. Návrh variabilní stavby počítá s kompletně otevíratelnými bočními stěnami a uložením veškerých technologií mimo objekt.
Skleník bude využívaný i v zimních měsících, a to díky skrytému systému tepelných čerpadel a vytápění.
V proskleném skleníku s ocelovou konstrukcí najde místo stálá expozice poukazující na odkaz Gregora Johanna Mendela. Probíhat zde budou také mezinárodní konference, přednášky, bankety, výstavy nebo koncerty.
Podívejte se také:
Osobnosti současné architektury - Ondřej Chybík a Michal Krištof