Kolínské divadlo od architekta Jindřich Freiwalda bude mít novou fasádu
Kolínské divadlo je významnou funkcionalistickou stavbou československé meziválečné divadelní architektury. Autorem stavby byl architekt Jindřich Freiwalda. Nyní se chystá oprava fasády díky které se na budovu vrátí původní sochy múz.
Oprava fasády kolínského divadla je naplánovaná na rok 2023, pokud bude mít ale město dostatek peněz, začne se už příští rok. Na kolik obnova vyjde se ukáže až bude vypracovaná projektová dokumentace. Minimálně to však bude 10 milionů korun. Zpracování projektové dokumentace již radní zadali, hotová bude do půl roku.
Kolínské městské divadlo se divákům poprvé otevřelo v listopadu 1939. Podle původního návrhu měly být na horní části budovy sochy múz, které ale nakonec skončily na půdě. Město by je na budovu při rekonstrukci fasády chtělo nově instalovat. Jedná se o velké keramické sochy.
V kolínském divadle se v minulosti prováděly různé rekonstrukční práce a úpravy interiéru. K nejpodstatnějším patřila celková rekonstrukce elektroinstalace, oprava jevištního tahového zařízení, výměna jevištní podlahy, modernizace elektroakustiky a scénického osvětlení. Ve třetím patře byla v roce 2013 otevřena městská galerie podle návrhu Davida Vávry, v suterénu vznikla další galerie a divadelní klub.
Divadlo se vyznačuje funkcionalistickou architekturou a řadí se mezi významné architektonické stavby města.
Jindřich Freiwald
Jindřich Freiwald byl významný český architekt a žák Jana Kotěry. Narodil se 6. června 1890 v Hronově. Studoval na stavitelském oddělení vyšší průmyslové školy v Praze a architekturu na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jana Kotěry. Roku 1921 založil vlastní stavitelskou firmu Freiwald – Böhm. Řadu zkušeností získal v zahraničí. Mimo jiné studoval i divadelní techniku, provoz a zařízení divadelních budov. Podle jeho projektu bylo realizováno například Jiráskovo divadlo v Hronově, Pippichovo divadlo v Chrudimi, Městské divadlo v Kolíně a adaptace scény Na Kovárně v poděbradském zámku. Jeho významným dílem je i přestavba Státního divadla v tehdejším hlavním městě Persie v Teheránu. V květnu 1945 se Freiwald aktivně zapojil do Pražského povstání. Byl zajat a zastřelen Němci 9. května 1945.
Podívejte se na vybráné díly seríálu Skryté poklady architektury, věnované dílu Jana Kotěry:
Psali jsme také:
- Jan Kotěra: Světoběžník, experimentátor a pedagog
- Žatecké divadlo čeká rekonstrukce. Má odhalit prvky zakryté za minulého režimu
- Budova divadla v České Lípě prochází rozsáhlou rekonstrukcí
- Ateliér A8000 bude mít na starosti rekonstrukci otáčivého hlediště