Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se přesunem vyhnul demolici
Před 45 lety, 30. září 1975, začal přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Pozdně gotický chrám se tak vyhnul osudu ostatních budov v severočeském městě, které byly kvůli zásobám hnědého uhlí určeny k demolici.
Náročná akce vyžadovala nejen pečlivou přípravu a plánování, ale i mnoho peněz. Zpočátku se rozhodovalo o několika variantách záchrany památky. Nakonec na přelomu 60. a 70. let vyhrál přesun kostela na nové místo, který byl dokončen 27. října 1975.
Se stěhováním tak velké stavby však v Československu neměl nikdo zkušenosti, takže nalézt odpovídající technické řešení trvalo několik let. Obvyklý způsob přesunu staveb pomocí válečků pohybujících se po pevném podkladu byl zavržen ve prospěch metody, která využívala pružnou dráhu a vozíky schopné vyrovnávat nerovnosti terénu. Z chrámu bylo odstraněno vnitřní vybavení, snesena kostelní věž, zdi byly zpevněny. V polovině září 1975 byl pak kostel s podzemní kryptou oddělen od základů a naložen na 53 podvozků z plzeňské Škodovky.
Stavba z let 1517 až 1550 byla přesunuta o 841,1 metru na nové místo po 27 dnech. Dalších 13 let ale trvalo, než byly hotové stabilizační a restaurátorské práce, po jejichž dokončení byl chrám zpřístupněn. V duchu normalizační doby se ovšem měl stát už jen výstavní či koncertní síní. K původnímu účelu mohl chrám Nanebevzetí Panny Marie začít opět sloužit až po listopadu 1989. Kostel byl znovu vysvěcen v červnu 1993, od února 2010 je zařazen mezi kulturní památky.
Psali jsme také:
V Kolíně skončila rekonstrukce chrámu svatého Bartoloměje
Po šestileté rekonstrukci se veřejnosti otevře chata Libušín