17. 1. 2023
/ Autor: Zdroj: www.kr-kralovehradecky.cz
Královéhradecký kraj a Česká komora architektů uzavřely dohodu, která podpoří vzájemnou spolupráci při propagaci architektury. Vedení kraje chce také více realizovat návrhy staveb ve veřejných zakázkách a připravuje se i vznik centra pro architekturu. Hejtmanství počítá i s tím, že nabídne metodickou pomoc městům a obcím v regionu.
Spolupráce s Českou komorou architektů je podle zástupců kraje logickým krokem na cestě za kvalitní a funkční architekturou v kraji.
„Kraj jako veřejný zadavatel cílí na kvalitní architekturu ve veřejném prostoru, proto chceme s Českou komorou architektů spolupracovat a vytvářet podmínky pro funkční a zároveň esteticky příjemné stavby, ve kterých bude radost žít a pracovat. Současně jsem si vědom toho, že ne každá zakázka má ideální podmínky, tedy zajištěné financování a čas na důkladnou přípravu. To znamená, že nebudeme nic razantně měnit ze dne na den, zachováme postupy, na jaké jsme byli dosud zvyklí, ale v případech, kde to půjde a budou podmínky, budeme využívat architektonických soutěží,“ uvedl hejtman Martin Červíček.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje již v minulosti několikrát architektonickou soutěž pro zadání veřejné zakázky využil. Poprvé se tak stalo v roce 2019, kdy touto cestou hledal projektanta pro stavbu sportovní haly pro tři novopacké školy. Druhá architektonická soutěž, během níž kraj úspěšně získal plány pro výstavbu chráněného bydlení v Nové Pace, skončila loni v říjnu.
Královehradecký kraj chce také doporučovat pořádání architektonických soutěží v obcích napříč regionem. Už nyní působí úřad jako koordinátor významných projektů. Má zpracovanou Strategii rozvoje kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví v regionu pro roky 2022 až 2030. Obcím a městům chce nabídnout metodickou pomoc se zadáváním. Významnou institucí, která bude na poli kvalitní architektury významným článkem, bude krajské architektonické centrum, jehož vznik hejtmanství připravuje.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Jana Janďourková Medlíková a Jiří Janďourek ze studia Atakarchitekti
Atakarchitekti je architektonický ateliér založený v Liberci v roce 2010 Jiřím Janďourkem a Janou Medlíkovou. Od té doby se kancelář pomalu rozrůstá, nejmladším členem týmu je maskot archipes Ája. Studio se zabývá urbanismem, návrhem novostaveb, rekonstrukcemi, tvorbou interiérů a v jejich portfoliu najdeme i autorské kusy nábytku.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ze suterénu staré školy v Nové Pace vznikl kreativní nízkoprahový klub
Budova bývalé školy z roku 1889 v těsné blízkosti kostela sv. Mikuláše získala díky rekonstrukci moderní podobu a nové využití. V prostorách vzniklo multifunkční centrum, jehož součástí je i nízkoprahový klub pro děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením. Právě tomuto zařízení byla zasvěcena první fáze rekonstrukce v podzemním podlaží pod vedením ateliéru Atakarchitekti.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Hotel Okresní dům, Hradec Králové
Dnešní díl Skrytých pokladů architektury vás zavede do Hradce Králové. Budova Hotelu Okresní dům patří k význačným dílům architekta Jana Kotěry. Na výzdobě budovy se podílela významná jména českého výtvarnictví, mimo jiné i Stanislav Sucharda.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Gočárovy školy v Labské kotlině, Hradec Králové
Architekt Josef Gočár (1880-1945), žák Jana Kotěry z pražské Uměleckoprůmyslové školy, navrhl ve stylu tzv. holandského racionalismu několik školních areálů pro město Hradec Králové. Prvním byla Koželužská škola z let 1923-1924, o něco později vnikly další objekty na území labské kotliny, poblíž nového centra města, jímž je Gočárem komponované Ulrichovo náměstí.