Krnáčová vzala Wolfovi blob a předložila jej sama
Magistrát hlavního města Prahy nechá vytvořit tzv. studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Rozhodli o tom dnes odcházející pražští radní. Studie má posoudit všechny aspekty výstavby a hotová by měla být do konce dubna příštího roku.
Radní dnes zároveň vzali na vědomí analýzu, která doporučila vytvořit studii stavby nyní označované jako multifunkční centrum Oko nad Prahou. Dnešní rozhodnutí neznamená, že se bude stavět. S projektem Kaplický zvítězil v roce 2007 v soutěži na podobu nové budovy Národní knihovny (NK).
Materiál mimo předem schválený program na jednání předložila končící primátorka Adriana Krnáčová. „Schválili jsme studii, podle které se ukáže, jestli je ten projekt stále realizovatelný, nebo ne. Nová rada se pak eventuálně rozhodne, jak s ním naloží,“ uvedla Krnáčová.
Zapojení magistrátu
Studie proveditelnosti by se měla mimo jiné zabývat formou zapojení magistrátu do výstavby, tedy zda by se například jednalo o společný podnik se soukromým investorem. Stanoví také využitelnost objektu, výši stavebních i provozních nákladů nebo dopad na cestovní ruch a postavení Prahy v rámci UNESCO. Stejně tak posoudí vliv na životní prostředí a stanovila by harmonogram přípravy a stavby.
Magistrát oprášil myšlenku postavit blob letos v červnu. Odcházející radní měli o dnes schváleném dokumentu jednat již minulý týden, ale radní Jan Wolf jej nakonec na program nezařadil. A to na žádost zástupců Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu.
Dokument mu následně odebrala Krnáčová a dnes jej předložila sama. Wolf řekl, že hlasoval proti schválení a že o tom, že primátorka dokument předloží, předem nevěděl. V zastupitelstvu fungujícím do letošních voleb stavbu prosazovala zejména žena po zesnulém architektovi Eliška Kaplicky Fuchsová.
Věc skončila u soudu
Architekt Jan Kaplický zvítězil s návrhem nové budovy Národní knihovny v roce 2007. Novou budovou chtěl tehdejší ředitel NK Vlastimil Ježek řešit prostorové nedostatky instituce. Soutěž posvěcená Mezinárodní architektonickou unií ale skončila u soudu kvůli tomu, že se v jejím průběhu měnila pravidla.
Proti výstavbě se postavil tehdejší prezident Václav Klaus a vedení města v čele s exprimátorem Pavlem Bémem. Ze stavby nakonec sešlo. Následně někteří pražští politici hledali další vhodné pozemky pro výstavbu, mimo jiné padly tehdy Stodůlky, Strahov nebo Pankrác. Před volbami v roce 2009 dokonce vznikla strana s názvem Blob, jejímž cílem bylo prosadit stavbu blobu.
red