Které budovy by přesun do Letňan vyprázdnil? Stát zveřejnil kompletní seznam
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na žádost primátora Prahy Zdeňka Hřiba upřesnil dopady případného vybudování takzvané úřednické čtvrti v Letňanech. ÚZSVM uvádí, že na okraj Prahy by se přestěhovalo devět tisíc sedm set sedmdesát tři zaměstnanců veřejného sektoru. Tím by stát měl uspořit sto sedmdesát pět milionů korun ročně na nájemném a dvě stě sedmdesát tři milionů korun za provoz a údržbu příslušných nemovitostí. Úřad současně zveřejnil kompletní seznam pražských budov, ze kterých by se měli pracovníci do Letňan sestěhovat.
Kvůli vybudování nové čtvrti by měl stát ukončit nájem dvaceti pěti budov. Třicet tři nemovitostí, které se nejčastěji nacházejí na Novém Městě, by pak měl stát prodat. Ukončení pronájmu se podle seznamu ÚZSVM týká zejména budov, v nichž úřaduje Ředitelství silnic a dálnic a Centrum služeb pro silniční dopravu. Mezi nejlukrativnější adresy budov zvažovaných k prodeji patří nemovitost ministerstva pro místní rozvoj Na Příkopě 390, objekt Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hybernské 997 či na Rašínově nábřeží 390. Stejný osud by měl potkat také nemovitost ministerstva zemědělství ve Štěpánské 626.
Půl miliardy korun ročně
Úřednickou čtvrť za deset miliard chce předseda vlády Andrej Babiš vybudovat na více než třicetihektarovém pozemku u stanice metra Letňany. Ten ale patří městu a primátor Hřib projektu není příliš nakloněn. Po premiérovi požaduje, aby jeho součástí byly byty a nová moderní nemocnice. K tomu chce po státu financování dostavby vnitřního okruhu, objekt Karlínských kasáren a zbytek nemovitostí v Nemocnici Na Bulovce. Stát podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových platí za nájem téměř půl miliardy korun ročně. Padesát osm procent z této částky představují poplatky za administrativní budovy v Praze, přitom v hlavním městě se nachází pouze čtrnáct procent z pronajatých budov v rámci celého Česka.
e15, red