12. 11. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Lávka v Litomyšli se stala oceňovanou stavbou na poli architektury. Není to tak dlouho, co objekt od ateliéru EHL & KOUMAR ARCHITEKTI s.r.o. získal ocenění Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2023 v kategorii Urbanismus, nyní si připsal ještě hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu. Vítězná lávka s výtahem nahradila původní nadchod a zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města rozetnutých rušnou komunikací.
Smetanova lávka usnadňuje přechod nad frekventovanou silnicí. Lávka má také výtah a slouží jako vyhlídka. Subtilní ocelovou konstrukci lávky podpírají masivní pilíře z železobetonu. Převýšený pylon výtahu je v ose původního schodiště a nese vlastní konstrukci lávky.
„Díky zvolené konstrukci jsme lávku navrhli jako zastřešenou, poskytující komfort a ochranu proti nepohodě a nabízející atraktivní průchod mezi korunami stromů nad řekou Loučnou s výhledy na město,“ říkají architekti.
Ocelová konstrukce lávky je doplněna zábradlím z nerezové ocelové sítě a kulatým nerezovým madlem. Atmosféru lávce ve večerních hodinách dodává osvětlení, které navíc podporuje kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu.
Stavbu oživují grafiky Ivany Šrámkové. Najdeme je na vstupech do výtahu a zadní stěně pylonu.
Mezi další významné letošní stavby, které získávají ocenění ve významných soutěžích patří také Sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici navržené Janem Machem a Janem Vondrákem z ateliéru mjölk architekti. V soutěži Česká cena za architekturu získal návrh čestné ocenění Finalista. Poroty soutěží zaujala také Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO
Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak to vypadá, když se poslání firmy propíše do architektury jejího sídla
Jednoduchost, čistota a využití lokálních zdrojů, to jsou jedny z rysů nové administrativní budovy broumovské dřevařské společnosti Kloboucká lesní. Ta svojí udržitelností a ekologickým smýšlením inspiruje k šetrnému zacházení s přírodními zdroji, a přesně to se odráží i v architektuře jejího sídla. Návrh má na starosti ateliér mjölk. Dřevěná stavba zaujme minimalismem a střídmostí v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Litomyšli mají betonovou lávku s výtahem, slouží jako vyhlídka
Město Litomyšl se už nějaký čas pyšní velmi zajímavou lávkou. Jmenuje se Smetanova a usnadňuje přechod nad frekventovanou silnicí. Lávka má také výtah a slouží jako vyhlídka. Nyní se tento architektonický zdařilý objekt dostal na seznam finalistů Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2023.
Návrh: Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák, Ladislav Šašek
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Známe vítěze Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2023
Veletržní palác se i letos stal svědkem předávání cen Grand Prix Architektů - Národní ceny za architekturu 2023. A protože ani tentokrát jsme u této události nechyběli, přinášíme vám výsledky jubilejního 30. ročníku. Hlavní cenu, tedy velkou modrou kostku, získal projekt Sídlo Kloboucká Lesní od ateliéru mjölk. Za celoživotní dílo byla odměněna červenou kostkou architektka a urbanistka Zdeňka Vydrová. Ceny získaly v jednotlivých kategoriích ale i další projekty, podívejte se na přehled těch nejlepších děl.