15. 8. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Kombinace historického dědictví západočeského lázeňského města a uvolněná atmosféra tradičního filmového festivalu, nejen to byly důvody, proč mladý investor zvolil pro svou letní rezidenci právě starý byt v centru Karlových Varů. Rekonstrukce unikátního místa se ujaly architektky z ateliéru Plus One Architects a výsledkem je jedinečný byt s geniem loci.
Autorky: Kateřina Průchová a Petra Ciencialová
Byt se nachází v blízkosti kolonády v historické zástavbě. Najdeme zde několik zachovalých prvků z dob minulých, například podlahy, okna i výmalbu. Současný obytný prostor o výměře 76 metrů čtverečních byl přitom původně trojnásobný.
Majitelem je mladý investor, žijící trvale v zahraničí, toto místo mu slouží jako letní sídlo. „Jsme rády, když nejen v Praze vznikají pro nás i klienty zajímavé projekty. Tuto rekonstrukci v Karlových Varech definovala především velká volnost a svoboda v návrhu ze strany klienta, jediným limitem byl poměrně striktní budget,“ říkají architektky z ateliéru Plus One Architects.
Hlavním úkolem bylo odstranit nevhodně řešené konstrukce, staré obklady a znovu dát bytu původní světelnost a výšku. Měnily se také dispozice tak, aby do interiéru pronikalo co nejvíce přirozeného světla. Zařízení je minimalistické, čemuž odpovídá i designový nábytek. „Naším cílem je vždy vytvořit vkusný a fungující interiér v kontextu kvalitního půdorysu, ten se v tomto případě hledal s potěšením. Minimum materiálů a sjednocující design procházejí skrz celý byt a vytvářejí klidnou atmosféru," říkají architektky.
V průběhu prací se v bytě podařilo odkrýt hned několik původních výmaleb, které se autorky za pochodu rozhodly zakomponovat do interiérového designu. „Obdobnou pestrost růžových, modrých a hnědých omítek jsme doposud v žádné naší realizaci nenašly. Vše jsme vyvážily množstvím bílé, která zdůraznila význam stěn a jejich velkorysost.“ Tento motiv se stal linkou, která prostupuje celým interiérem. Odkrytí vytváří dolsova obrazy v každé z místností.
Kuchyňskou linku autorky vsadily do nově vzniklé niky mezi kuchyní a obývacím pokojem, obě místnosti propojuje výdejní okénko, které bylo v dávných dobách často k vidění. Původní dřevěnou podlahu v ložnici doplňuje ve zbytku interiéru jednotná světlá stěrka. Hravým detailem jsou pak drobné podlouhlé dlaždičky v koupelně. Většina z nich je bílá, některé pak architektky záměrně zvolily s odrazivým efektem, který pod světlem mění barvy. Tento prvek tak minimalistické koupelně dodává zajímavou dekorativní vrstvu.
Dominantou obývacího pokoje jsou kachlová kamna, která stojí v kontrastu se čtyřmi řadami bílých dlaždiček na protější stěně. Cílem tohoto prvku bylo narušit historický ráz kamen modernějším zásahem.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Dominantou holešovického bytu se stala kuchyň se zalitými kameny!
Velmi zajímavý interiér s názvem Byt 01 najdeme v pražských Holešovicích. Byt architektky z ateliéru Plus One Architects vytvořily velmi vzdušný a otevřený se zajímavými designovými detaily. Dominantní je především kuchyň s kameny a přiznané betonové sloupy.
Mohlo by vás zajímat
Interiéry
Designérka Anke Glut
Designérka Anke Glut pochází z Německa, kde vystudovala vysokou školu. V České republice se věnuje návrhům interiérů v bytových i rodinných domech, zároveň se stará i o samotnou realizaci projektu. Anke Glut se při své tvorbě nechává inspirovat různými kulturami a krásou přírody. Ráda pracuje s přírodními materiály a hraje si s různými kombinacemi barev. Jak v bytovém, tak v komerčním prostoru pracuje z významnými architekty i dodavateli.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Hana Davidová z ateliéru Flat White
Pražský ateliér Flat White je zaměřený na návrhy interiérů domů a bytů. Studio se zabývá rekonstrukcemi, půdními vestavbami, interiéry v rodinných domech i developerských projektech. O interiér se architekti starají od plánů až po nejjemnější detaily, jako jsou háčky na ručníky. Studio má za sebou již široké portfolio dokončených projektů a další jsou v realizaci. Majitelkou ateliéru je Hana Davidová.