8. 11. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Open House Praha
Také v listopadu si Open House Praha připravil pro veřejnost své architektonické prohlídky. Tentokrát se zájemci dozví zajímavosti o významných pražských stavbách. Vypravit se můžete za skvostem sakrální architektury na Vinohrady, do vilové kolonie Bubeneč, na Kampu, Nový Svět, Hradčany, Letnou i do dalších pražských čtvrtí a zákoutí.
Husův sbor Vinohrady
Ve středu 30. listopadu se budou moci zájemci podívat do Husova sboru na Vinohradech. Multifunkční církevní stavba od proslulého architekta Pavla Janáka představuje nadčasový koncept i moderní architekturu. V pondělí 14. listopadu si pak můžete prohlédnout nedaleký kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.
Petschkové v Bubenči a nové sídlo Muzea literatury
Jedna z reprezentativních vil rodiny Petschků se nedávno otevřela v Bubenči. Budova dříve sloužila Čínskému velvyslanectví, nyní je zde Muzeum literatury. Prohlídka se koná v pátek 11. listopadu.
Historie Letenské pláně
Listopadové události roku 1989 jsou spojeny s celou řadou pražských míst, Václavským náměstím, Albertovem, Národní třídou, ale také Letenskou plání. Právě zde se setkali demonstranti za svobodu. Příběh tohoto místa si budete moci vyslechnout v neděli 27. listopadu.
Paláce, paláce a znovu paláce
Listopad se věnujeme také palácové architektuře. Nahlédnout budete moci do Paláce na Hradčanském náměstí. Dostanete se tak na prohlídku do vybraných částí Šternberského, Schwarzenberského a Salmovského paláce. Příznivci moderní architektury pak ocení prohlídku Veletržního paláce.
Procházky po Praze a významných budovách se zajímavou historií vám pravidelně nabízí i televize TV Architect v rámci pořadu Skryté poklady architektury. Teoretik Zdeněk Lukeš vás provede po těch nejzajímavějších místech, kterých je již téměř 100, na architektonické prohlídky se tak můžete vydat i z tepla vašich domovů!
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Blok činžovních domů zvaný Molochov
Původně mělo jít o blok 14 funkcionalistických domů (jeden z nich je dvojdům) navržených různými projektanty. Magistrát ale doporučoval jednotné architektonické řešení. Nejprve se jím zabývali Otto a Karl Kohnovi. Po jejich odchodu do emigrace převzal úkol Josef Havlíček.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Husův sbor Vinohrady
Na nároží ulic Dykovy a U Vodárny v sousedství Bezručových sadů vznikla pro potřeby Československé církve husitské jedna z nejvýznamnějších staveb architekta Janáka, jež zároveň představuje špičkový příklad sakrální funkcionalistické architektury. Definitivnímu projektu předcházely dvě odlišné studie připravované od konce 20. let.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Letenská vodárna
26 metrů vysoká věž s neorenesanční fasádou je zakončena arkádou v rozšířené horní partii, podepřené konzolami, a stanovou střechou s hodinovou věžičkou na vrcholu. Investorem stavby bylo hlavní město a její projekt vznikl v městském stavebním úřadě (proto jsou na věži městské znaky a ornamentální medailon s písmeny OP – Obec pražská).
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Gočárovy školy v Labské kotlině, Hradec Králové
Architekt Josef Gočár (1880-1945), žák Jana Kotěry z pražské Uměleckoprůmyslové školy, navrhl ve stylu tzv. holandského racionalismu několik školních areálů pro město Hradec Králové. Prvním byla Koželužská škola z let 1923-1924, o něco později vnikly další objekty na území labské kotliny, poblíž nového centra města, jímž je Gočárem komponované Ulrichovo náměstí.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Prezidentský domek
Po válce dostal hradní architekt Janák (1882-1956) zadání, aby vybudoval v Královské zahradě dům pro prezidenta Edvarda Beneše, který měl v té době své oficiální sídlo až v Sezimově Ústí. Původně mělo dojít k úpravám renesanční Míčovny poškozené za války požárem, ale nakonec bylo zvoleno jiné řešení - Janák přistavěl k fragmentu barokního skleníku dvě symetrická křídla ve stylu moderního klasicismu.