14. 11. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Adolf Loos je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Často pobýval v Plzni, kde za sebou zanechal i několik významných prací. Například zde realizoval přestavbu Brummelova domu či byt manželů Krausových. Řada jeho interiérů je přístupná veřejnosti.
Podle odborníků jsou plzeňské Loosovy interiéry jedním z největších architektonických skvostů západočeského města. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor nesmírně cenný i v kontextu evropské architektury 20. století. Světoznámý architekt považovaný za zakladatele moderní architektury interiéry navrhoval v 30. letech 20. století, převážně pro místní židovské podnikatele.
V Plzni tak mohou zájemci zavítat na několik prohlídkových tras interiérů od Adolfa Loose. V nabídce jsou i příležitostné prohlídky v rámci oslav významných událostí. Zájemci se seznámí jak s jednotlivými nemovitostmi, tak s osobitými příběhy jejich majitelů, ve kterých se často prolínají tragické osudy spojené s událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období komunismu.
Plzeňské Loosovy interiéry mají mimořádnou hodnotu už i proto, že jedině ve Vídni se dochoval větší počet jeho realizací. Mezi jeho významná díla mimo Plzeň pak patří Müllerova či Winternitzova vila v Praze, dům Tristana Tsary v Paříži či vídeňský obchodní dům Goldman & Salatsch, tzv. Looshaus.
Velmi uznávaný je mezi odborníky také Loosův koncept tzv. raumplanu – prostorového uspořádání staveb. Loos tvrdil, že od plochy místnosti a její funkce se odvíjí její výška a místnosti v domě by tak měly být odlišně vysoké. Domy proto nenavrhoval členěné na klasická patra, ale poloviny či čtvrtiny. V Plzni je koncept raumplanu k vidění v Semlerově rezidenci.
Interiéry Adolfa Loose jsou moderní a nadčasové. Svými návrhy předběhl autor svou dobu. Typické je používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Jedním z hlavních znaků je vestavěný nábytek z množstvím úložných prostor.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Plzni se otevřela nejvýznamnější realizace dle konceptu Adolfa Loose
Po téměř desetileté rekonstrukci Západočeská galerie v Plzni otevírá Semlerovu rezidenci, nejvýznamnější a nejrozsáhlejší realizaci dle konceptu Adolfa Loose v Plzni. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Adolf Loos: Lev salonů, bouřlivák a odpůrce tetování
Narodil se v rodině kameníka, ale odmítl pokračovat v rodinné tradici. Matka ho vydědila, když se nakazil syfilidou. V Americe si vydělával mytím nádobí, jako zedník nebo dlaždič. Bouřil se proti zdobnosti budov, proti níž brojil jak ústně, tak písemně. Coby milovník moderního umění podporoval umělce Oskara Kokoschku. Tetování bylo, podle něj, pouze vizitkou kriminálníků.