Loosovy plzeňské interiéry představí putovní výstava po celém světě
Letos je to 150 let, co se v Brně narodil známý architekt Adolf Loos. Jeho díla můžeme najít například ve Vídni, Praze, Brně a také v Plzni. Právě v západočeské metropoli mezi lety 1907 až 1932 vytvořil minimálně 13 interiérů, převážně pro židovské podnikatele. Z dochovaných realizací víme o osmi, část je také přístupna veřejnosti. Nyní se Loosovy plzeňské realizace dočkají výstavy, která poputuje například do Izraele, Tokia nebo do Ameriky.
Výstava s názvem LOOS AND PILSEN procestuje svět. Tvorba Adolfa Loosa je v Čechách proslulá, v zahraničí se o těchto realizacích moc neví. Proto už 1. prosince odstartuje výstava v Tel Avivu v Izraeli, poté se přesune do New Yorku, Paříže, Tokia, Berlína, Mnichova a závěrečnou zastávkou bude Vídeň. Výstavu připravila pro Česká centra Západočeská galerie v Plzni.
„Naší ambicí je zprostředkovat do zahraničí ucelený pohled na dílo Adolfa Loose a současně přiblížit Českou republiku jako zemi se silnou tradicí designu a architektury," doplnil ředitel Českých center Ondřej Černý.
Byt Krausových v Bendově ulici
Nejde jen o představení jedinečného designu, ale také o připomínku osudů těch, kteří tyto nádherné prostory obývali. Smutný osud dějiny připravily například pro rodinu Krausových. Byt v prvním patře činžovního domu v Bendově ulici vznikl mezi lety 1930 – 1931. Adolf Loos interiér navrhl pro chemického inženýra Viléma Krause a jeho manželku Gertrudu. Druhou světovou válku přežil jen on. Žena a jejich dvě děti zemřely v koncentračním táboře. Byt poté zabavili komunisté, před kterými Kraus emigroval do Velké Británie. Právě v období socialismu byl původní byt rozdělen na tři další jednotky a část vybavení byla nenávratně zničena.
„Výstavou pro Česká centra bychom rádi připomněli nejen architektonickou práci Adolf Loose v Plzni, ale také její objednavatele. Jde o několik významných rodin, jejichž osudy jsou mnohdy až fascinující. Připomínáme meziválečnou éru, kdy většina interiérů vznikla, ale rovněž vývoj po událostech let 1938 a 1939, kdy mnozí členové jednotlivých rodin emigrovali nebo tragicky zahynuli,“ vysvětlil autor výstavy Petr Domanický.
Expozice je proto rozdělena na několik částí. V té úvodní se veřejnosti dozví, kdo je vlastně Adolf Loos a kde mohou spatřit jeho tvorbu. Druhá část se věnuje popisu jednotlivých interiérů, do kterých mohou návštěvníci nahlédnout i skrze interaktivní obrazovky. Závěr výstavy se věnuje příběhům původních majitelů.
Celý projekt vznikl ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a finančně ji podpořilo i město. Více se můžete dočíst na webových stránkách adolfloosplzen.cz.
V současné situaci není možné díla architekta Adolfa Loose osobně navštívit, i proto odvysílá TV Architect jeden z dílů oblíbeného pořadu Skryté poklady architektury, kdy budou moci lidé alespoň virtuálně navštívit Müllerovu vilu, a to na všech světových pobočkách Českých center.