9. 5. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Kaple podle návrhu architekta Josefa Pleskota by měla vzniknout v Loučce nedaleko Vizovic na Zlínsku. Stavba má být poděkováním za záchranu obce na konci druhé světové války. Místo uniklo úplnému vypálení nacisty. V Loučce shořelo několik hospodářských budov, lidé však nezemřeli. Pro zbudování kaple vznikl také Spolek pro zbudování kaple v obci Loučka. Náklady se odhadují na 12 milionů korun. Na podporu vzniku stavby se v uplynulých dnech odehrál i koncert.
Vesnice ve Vizovických vrších zůstává jedinou obcí ve farnosti Újezd, která plnohodnotnou kapli či kostel nemá. Moderní čtyřhranná cihlová stavba se zvonicí má odkazovat k tradici baťovské architektury, kterou autor návrhu vzhledu kaple obdivuje.
Stavba by podle zástupců spolku měla odstartovat v srpnu. Základní částka už je složena, lidé však mohou dále přispívat, například koupí zvonů, kterých na kapli bude pět desítek.
Fasáda stavby by měla být výrazná především díky neobvyklému průčelí. Zde by měl být totiž umístěn zásobník bannerů s podobiznami významných osobností. Cihla by pak měla zastupovat evropskou tradici a symbolizovat postupné skládání stavby, cihla k cihle - z malého bohatství velké. Kaple by zevnitř i z venku měla mít tvar kvádru. Světlo bude do interiéru přicházet shora, navíc každý, kdo bude uvnitř uvidí nad sebou zvony. Kaple by měla pojmout tak dvacet až čtyřicet lidí.
Kaple musí být hotová nejpozději v roce 2024. Jinak se pozemek podle vzájemné dohody vrátí obci, která jej do užívání spolku převedla. Stavba bude zasvěcena někdejšímu papeži Janu Pavlovi II.
Loučku 22. dubna 1945 obklíčili němečtí vojáci. K vyvraždění obyvatel jako pár dní předtím na Ploštině nebo o den později v Prlově v ní ale nedošlo.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Veřejnosti se opět otevírá Národní kulturní památka Ploština
Na mapu zajímavých historických míst Zlínského kraje se koncem dubna definitivně vrací Národní kulturní památka Ploština. Jedná se o místo, které je spojeno s tragédií, která se zde odehrála na konci 2. světové války. Pasekářskou obec, vypálenou 19. dubna 1945 nacisty, zde připomínal komplex budov s expozicí. Památník se kvůli rekonstrukci uzavřel v roce 2020, nyní se v novém kabátu opět otevírá pro veřejnost.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
VIDEO: Josef Pleskot provází unikátní výstavou, která shrnula jeho tvorbu v Praze, Ostravě a Litomyšli
Výstavu, která přibližovala tvorbu architekta Josefa Pleskota, vidělo v pražském Muzeu Kampa 21 512 návštěvníků. Podle pořadatelů jde o jednu z nejvíce navštívených výstav o architektuře za poslední roky. Výstavu mohli zájemci navštívit od listopadu do letošního února. Pokud jste výstavu nestihli, podívejte se na video, v němž sám Josef Pleskot provází výstavním sálem a popisuje svou nejzásadnější tvorbu.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Josef Pleskot
Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.