Rekonstrukce chátrajícího statku v moderní bydlení Chateau Troja Residence
Bývalý panský statek ze 17. století se díky náročné rekonstrukci proměnil v zajímavé bydlení Chateau Troja Residence. Jedná se o propojení historických budov s citlivě zakomponovanými novostavbami, které se nachází v pražské Troje. Za projektem stojí architektonický ateliér LOXIA, který je autorem celé koncepce.
Bývalý hospodářský dvůr se za uplynulé 4 roky změnil v rezidenční areál se 72 byty, z nichž 17 se nachází v historických objektech. Několik z nich má podobu luxusních penthousů. Originalita bytových jednotek spočívá v pozoruhodném výhledu na Prahu, který umožňují velká, elektronicky ovládaná okna. „Podobný typ oken se používá zatím velmi málo. Lze je ovládat z mobilu nebo laptopu a jsou rovněž napojena na meteostanici, takže pokud začne pršet nebo udeří velký mráz, a okna zůstala náhodou nedovřena, automaticky se zavřou,“ vysvětluje Michal Hendrych, hlavní inženýr z architektonického ateliéru LOXIA.
Součástí rezidenčního areálu budou i zahrady navazující na geometrické francouzské zahrady Trojského zámku. LOXIA je autorem celé koncepce od prvních skic, které pocházejí již z roku 2008.
Architektonicky cenné budovy
Projektanti se snažili, aby byl projekt unikátní – kupříkladu aby chladicí, tepelná a další technologická zařízení byla dobře „skryta“ a nenarušovala celkový vzhled. V případě Chateau Troja využili k tomuto účelu podstřešní prostory, kam umístili také vyústění odpadního vzduchu z koupelen a kuchyní. Vznikla tak takzvaná technologická terasa, kterou podpořil i investor a která splňuje všechny požadavky památkářů.
Hlavním tématem projektu bylo citlivé propojení architektonicky cenných historických budov s moderními novostavbami. Staré objekty vyžadovaly použití materiálů a prvků, které pomohou s jejich sanací a konzervací. „S přihlédnutím k původnímu vzhledu starých budov jsme zrenovovali i jejich společné prostory, například chodby a schodiště. Byla použita historická hexagonální dlažba a keramické tvarovky a rekonstrukce se dočkaly i cenné klenby. V historickém duchu zůstaly i zámečnické výrobky a dveřní křídla a okna, částečně repasovaná a částečně replikovaná,“ vysvětluje Hendrych.
Snaha dodržet normy
Ve spolupráci s památkáři se také dlouho hledal správný odstín omítek, který odpovídá co nejvíce původnímu zabarvení a struktuře. Ačkoliv byl celý areál starého statku ve velmi špatném stavu, zachovaly se některé prvky, které mohly být použity při další rekonstrukci – například pískovcovité šambrány. Podle zbytků těch původních byly vyrobeny nové a společně znovu osazeny kolem oken.
Velkým problémem byl venkovní výtah a nebylo jisté, zda bude vůbec použit. „Jedním z důvodů, proč jsme výtah chtěli dostat do projektu, byla naše snaha dodržet normy, a to nejen ty technologické a akustické, ale také ty pro bezbariérový přístup do budov. Nakonec se našlo řešení v podobě proskleného tubusu, kdy je i kabina celá skleněná,“ říká na závěr Hendrych a dodává, že při projektování museli zvládnout řadu konstrukčních detailů.
Psali jsme také:
Projekt Chateau Troja Residence získal ocenění v rámci Realitního projektu roku 2019