Matera: Město vytesané do skály se stalo centrem kulturního dění
Jihoitalské město Matera se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro rok 2019. Na slavnostním ceremoniálu za přítomnosti předních italských politiků vystoupily hudební formace z regionu i z celé Evropy. Toto město může sloužit jako inspirace pro celý italský jih. Ještě před několika desítkami let ho obývala chudina a hrozil mu postupný rozpad, dnes se těší ochraně UNESCO a ročně přivítá stovky tisíc návštěvníků, napsala agentura DPA.
Slavnostního ceremoniálu se ve starobylé Mateře ležící v oblasti Basilicata zúčastnil Sergio Mattarella, italský prezident i premiér Giuseppe Conte. Za příklad pro celou jižní Itálii označil město se zhruba šedesáti tisíci obyvatel Alberto Bonisoli, italský ministr kultury. „Je příkladem toho, jakou rozhodující roli hraje kultura,“ prohlásil ministr.
Skalní město s tisíciletou historií, stejně jako přilehlé jeskyně, které dnes působí jako magnet na turisty, přitom ještě v padesátých letech obývala chudina. V jeskyních bylo temno a chlad, lehce se šířily nemoci.
Součást UNESCO
Historické městské čtvrti muselo proto v rámci sanačních prací opustit okolo sedmnácti tisíc obyvatel. Zachráněna byla i nejslavnější místní jeskyně Sassi, od roku 1993 součást kulturního dědictví UNESCO. Matera nyní láká rok od roku víc turistů. Představitelé města očekávají letos až osm set tisíc návštěvníků, tedy dvakrát více než v roce 2017.
Prestižní titul evropského města kultury pro letošek spolu s Materou drží také bulharský Plovdiv. Česko už mělo mezi kulturními metropolemi dvě zastoupení: naposledy v roce 2015 titul držela Plzeň.
nyv