4. 9. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Městská část Praha 6 v minulosti vyhlásila otevřenou architektonickou soutěž, jejímž zadáním byl návrh nové budovy mateřské školy Červený vrch ve Vokovicích a její zahrady. Vítězem se stalo architektonické studio re:architekti, které navrhlo geometricky jednoduchou stavbu přizpůsobující se místnímu urbanismu. Budova citlivě zapadá do pravoúhlého urbanismu okolí, má lapidární a přehledné prostorové schéma, je obklopena velkou zahradou a dbá na prostou energetickou logiku.
Návrh školky využívá svažitý terén, takže se třídy mohou otevírat přímo do zahrady. Třídy lze navíc propojit se zimní zahradou, a mohou tak nabídnout dětem atraktivní prostředí v průběhu celého roku. Zimní zahrada zároveň snižuje energetickou náročnost budovy, zelená střecha pak absorbuje déšť a poskytuje plochu pro solární kolektory a panely. „Svou hloubkou zamezí přímému vniku letního slunce do tříd, ale níže umístěné slunce zimní místnosti prosvítí a prohřeje vzduch zahrady. Prostor se dá v létě odvětrávat nahoře umístěnými komíny a dům se dá předchlazovat chladnějším nočním vzduchem. Zelená střecha absorbuje srážkovou vodu a poskytuje prostor pro umístění solárních kolektorů a panelů,“ uvádějí autoři projektu z atelieru re:architekti.
Nová budova se chová do ulice jako sebevědomý městský dům s parterem a do zahrady jako pavilon oranžerie. Fasádu tvoří povrchy z různě strukturované omítky a nejvýraznějším prvkem je dřevěné obložení oken.
V přízemí je situován hlavní vstup, administrativa, kuchyně a místnosti heren pro setkávání dětí s rodiči. Ve vyšších patrech jsou pak třídy mateřské školy.
Každá třída má své samostatné zázemí, a fungují tak na sobě zcela nezávisle. Vstupy do tříd jsou z centrální haly přes šatny propojené s umývárnami. Třída slouží jako společný prostor ke hře, odpočinku i jídlu, děti nemusí nikam přecházet. Prostor se dá předělit na dvě poloviny závěsem.
Přilehlá zahrada je tvořena velkou nezpevněnou plochou s různými druhy materiálů, jako je tráva, písek či štěpka. Okraj zahrady je pak lemován lučním kvítím a keři.
Autoři: re: architekti - Michal Kuzemenský, David Pavlišta, Ondřej Synek, Jan Vlach, Jiří Žid, Spoluautoři: Vojtěch Ružbatský, Spolupracovníci: Michaela Hudečková
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Chata na severu Plzeňska svým tradičním pojetím zapadá do krajiny a rozvíjí její hodnoty
Malé stavby určené k rekreačním účelům mají jistě mnoho nesporných výhod. Stejně tak pobyt mimo město je v dnešní uspěchané době velmi lákavý. Pro zajímavé řešení se rozhodl soukromý investor, který se rozhodl postavit si takové sídlo severně od Plzně. Pro spolupráci oslovil architekty z ateliéru re:architekti a vznikl tak drobný rodinný dům, který doslova splývá s okolní krajinou. Chata byla navíc postavena s cílem příliš nevyčnívat a ušetřit na nákladech. Stavba tak dokazuje, že i za využití minimálního rozpočtu lze vytvořit kvalitní architekturu, která nabídne pohodlí a komfort svým majitelům.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Novou podobu autobusového terminálu Černý Most navrhne studio re:architekti
Terminál na Černém Mostě, který denně využije okolo 50 000 cestujících, získá novou moderní podobu. Vzhledem k tomu, že se jedná o důležitý přestupní uzel, žádá si místo řešení, které bude vyhovovat současným podmínkám. Zpracovatelem koncepční studie celkové revitalizace terminálu se stalo studio re:architekti.