Mattoniho vila: Sídlo, do něhož se zakusoval čas
Heinrich Mattoni, muž, který na základě důvěry, již mu dal jeho otec Karl, vybudoval ze skomírajícího exportu karlovarských minerálních vod prosperující podnik. Přestože „Mattoni už není“, jeho stopy můžeme vidět snad v každém restauračním zařízení nejen v České republice. Kam se tento úspěšný podnikatel uchyloval? Kde bydlel a pracoval? Na otázky odpoví následující článek.
Vila Mattoni se nachází v severní části bývalého lázeňského města Lázně Kyselka v Karlovarském kraji. Dům byl postaven v roce 1868 a stal se sídlem podnikatele s minerální vodou Heinricha Mattoniho.
Domov rodiny i sídlo firmy
Budovu nechal její majitel v letech 1885 až 1886 zrekonstruovat a kromě domova jeho rodiny sloužila také jako sídlo firmy Mattoni na zpracování minerální vody. Heinrich Mattoni zde žil až do své smrti v roce 1910.
V budově poté sídlila česká škola, v důsledku mnichovské dohody v roce 1938 ale musela být uzavřena. Krátce na to byla v budově zpřístupněna kavárna pro širokou veřejnost. Na konci války, 7. května 1945, budovu poškodila střelba a 9. května 1945 se na jejím balkoně na znamení vítězství objevily československá a sovětská vlajka. Německá kavárna v domě byla uzavřena v lednu 1946, poté využívala velké sklepní prostory Československá armáda. Komunistický režim vilu znárodnil a od roku 1951 byla využívána jako domov pro osiřelé děti postižené řeckou občanskou válkou. Tento domov byl uzavřen v druhé polovině padesátých let.
Dům skončil v aukci
Bývalé honosné sídlo pak zůstalo na dlouhé roky prázdné, dokud nebylo kolem roku 2000 odprodáno soukromé firmě. Ta vilu převedla v roce 2006 na šest různých osob, v roce 2011 skončil dům v aukci. V té době byla stavba v katastrofálním stavu. V roce 2012 při své návštěvě hovořil tehdejší prezident Václav Klaus dokonce o tom, že by vila měla být opět znárodněna. Od května následujícího roku se začalo s postupným restaurováním historické budovy.
Vnější podoba stavby v duchu klasické italské novorenesance dodala objektu majestátní reprezentační podobu. Přilehlý prostor západně od vily byl upraven na efektní přírodní prostředí s romantickými detaily majícími podobu dramatických skalních výstupků.
V centru parku byl vybudován i velký vodotrysk podobný karlovarskému Vřídlu. Ten byl dominantním prvkem a byl vidět už z dálky. Na tento prostor se pak na jihozápadní straně volně napojovaly Zámecký i Lázeňský park.
Architekt je stále neznámý
Stavba byla přezdívána Mattoniho zámkem, Das Mattonische schloss. Kdo byl autorem projektu, se ale dodnes neví. Zachovaly se jen kopie stavebních plánů s pohledy fasád, které vypracoval Anton Mick. Podle charakteru architektury, článků a prvků nejspíš nešlo o architekta Karla Häybecka, o kterém se dříve uvažovalo právě jako o autorovi vily. Údajně je ale možné uvažovat o podílu slavného vídeňského ateliéru architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.
nyv
Další články na TV Architect: