5. 2. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová Zdroj: www.chybik-kristof.com, město Brno
Mendelův skleník v zahradě augustiniánského kláštera slouží jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí. Objekt vznikl na půdorysu původního skleníku, kde v polovině 19. století Mendel pracoval. Návrh skleníku pochází z dílny brněnského architektonického studia CHYBIK+KRISTOF a čerpal z archivních materiálů a v mnohém vychází z původní stavby.
V nedávno zrekonstruovaném Mendelově skleníku se v uplynulých dnech odehrálo společné jednání Rady města Brna a Rady Jihomoravského kraje. Jedním z témat byl i záměr obecně prospěšné společnosti SPOLEČNĚ zapsat toto místo na Seznam světového dědictví UNESCO. „Návrh nás velmi zaujal, ale potřebujeme vyhodnotit, jaká je šance na úspěch a jestli jsme schopni celý proces finančně či jinak podpořit,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková na sociálních sítích. Obnovený skleník na Starém Brně by tak časem nemusel být jen zajímavou stavbou, ale i chráněnou památkou.
Na obnově unikátního prostoru v areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně se podílel kraj i město Brno. Obnovený skleník má transparentní konstrukci tvořenou ocelí a sklem, takže dokonale splývá s okolím. Architekti do struktury nové budovy zakomponovali tři genetické principy, které Mendel formuloval. „Systém je složený z několika druhů stavebních prvků od největších po nejmenší, které své vlastnosti dědí podobně jako Mendelův hrách. Větší množství elementů nám umožnilo subtilnější konstrukci, než by byla standardně možná," uvedl architekt Ondřej Chybík.
Gregor Johann Mendel (1822 až 1884) působil jako mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně. Je známý po celém světě jako zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Své pokusy s křížením hrachu dělal v zahradě starobrněnského kláštera.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Ondřej Chybík a Michal Krištof
Na vysoké škole spolu soupeřili, zlom a následná spolupráce přišla až po stážích v zahraničí. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof založili architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roce 2010 a už o tři roky později zvítězili ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Brně obnoví Mendelův skleník
Brněnské architektonické studio Chybík+Krištof navrhlo budoucí podobu Mendelova skleníku, který by měl být obnoven v areálu augustiniánského opatství na Starém Brně. Dokončení stavby je naplánováno na 200 výročí narození Gregora Johanna Mendela v roce 2022.
Mohlo by vás zajímat
Moderní stavby
Na sklenku vína, západ slunce a koncert. Ateliér Chybik+Kristof navrhl originální vinařské zázemí
Dělníci začali stavět nové zázemí vinařství Lahofer v Dobšicích na jihu Moravy. Práce na dřevobetonové konstrukci, která bude výrobnou, sklípkem a koncertním sálem v jednom, jsou už teď v plném proudu.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Zámecký historický skleník ve Valči čeká rekonstrukce
Na zámku ve Valči na Karlovarsku letos začne dlouho očekávaná rekonstrukce historického skleníku. Na stavbu už má státní zámek přislíbeno od ministerstva kultury třicet čtyři milionů korun, práce v areálu by mohly začít na podzim. Rekonstrukce má být kompletně dokončena nejpozději do konce roku 2021, řekl ČTK kastelán valečského zámku Tomáš Petr.