Mezi Hostivaří a Záběhlicemi by mohl vzniknout biotop i komunitní zahrada
Praha chystá krajinářskou studii Trojmezí. Zpracováním studie byl pověřen Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Tato lokalita mezi Hostivaří a Záběhlicemi je obklopená zástavbou městských částí Praha 4, 10, 11 a 15. Cílem studie je vyzdvihnout přírodní hodnoty území a vytvořit příjemný prostor pro trávení volného času. Počítá se s tím, že do studie bude moci promluvit i veřejnost.
Trojmezí je významnou rekreační lokalitou například pro obyvatele Chodova, Spořilova, Hostivaře či Záběhlic. Nachází se zde například přírodní památka Meandry Botiče i několik retenčních nádrží či rozsáhlý zanedbaný ovocný sad. V minulosti už pro toto území vznikly studie, bohužel ale žádný návrh nebyl dále řešen.
„Navážeme na mnoho úvah a studií lokality Trojmezí. Jde nám o hledání potenciálu a možností různých charakterů přírody, oddechu a rekreace. Skloubíme vše v návrhu studie, která bude klást důraz na respektování širokého údolí Botiče, maximální ochranu nezastavitelných ploch v okolí vodních toků a stabilizaci kompaktně zastavěného území okolo Trojmezí,“ vysvětluje některé z cílů studie první náměstek primátora Petr Hlaváček.
Studie je rozdělena na dvě části – analytickou a návrhovou. První se bude věnovat stavu krajiny a půdy. Zabývat se bude i zapojením stávajících retenčních nádrží a třeba i umístěním volnočasových aktivit. Mluví se i o vzniku biotopového koupaliště a úpravy by se mohly dočkat i místní sady z kterých by v budoucnu mohla vzniknout komunitní zahrada. Uvažuje se také o cyklostezce či hipotrase. Co se technické části týká, ta bude řešit zadržování vody, příkopy, průlehy a rýhy, zpomalující odtok dešťové vody.
„Jedná se logický krok, který jsme slibovali. Je nedílnou součástí řešení majetkoprávního vypořádání celého území. Cílem je jednoznačná definice hranice nezastavitelného území Trojmezí, jeho volnočasového charakteru a tím dání jasné budoucnosti rozvoje lokality,“ říká radní pro správu majetku Jan Chabr.
„V území chceme udržet šetrné zemědělství. Studie proto navrhne vhodná opatření pro citlivé hospodaření s vodou a půdou. Velké plochy polí by měly být rozděleny alejemi a remízky, aby se zabránilo erozi. Budeme spolupracovat i se Střediskem ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův Dvůr, což je jedna z nejvýznamnějších aktivit v území,“ vysvětluje záměry studie ředitel IPR Ondřej Boháč.
Práce budou průběžně konzultovány jak se zástupci městských částí, tak s veřejností.
Psali jsme také:
- Praha se zaměří na lepší správu zeleně. Zvýší se tak odolnost vůči klimatickým změnám
- Praha má první 3D tištěné parkourové hřiště na světě
- Šest návrhů se dostalo do druhého kola soutěže na budoucí podobu prostranství holešovické Pražské tržnice
- Nová lávka přes Berounku od Josefa Pleskota bude hotová za dva roky