Mezi nominovanými na Českou cenu za architekturu jsou etablované ateliéry, ale i veřejnosti méně známí tvůrci
Česká komora architektů představila třicítku děl, která jsou nominována na ocenění v šestém ročníku České ceny za architekturu. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů oznámí 11. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín.
Cílem soutěže je prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Chce upozorňovat také na význam veřejných soutěží v architektuře.
Stavby vybírala mezinárodní porota. 13 děl je investovaných z veřejných zdrojů, 17 ze soukromých.
Největší zastoupení mají objekty určené k bydlení. Ve výběru jsou ale zastoupeny také dvě rozhledny a jedna vyhlídka, dvě lávky, komunitní centrum, sociální bydlení, autobusové nádraží, sportovní hala, kostel, rekonstrukce kulturní památky, muzejní expozice nebo krematorium pro zvířata. Nejvíce nominovaných realizací je v Praze.
Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Dvě želízka v ohni má letos ateliér Kuba & Pilař architekti. Kromě přestavby menzy a koleje pro Fakultu humanitních studií UK ještě rodinný dům v údolí Dyje.
Také Ateliér Chybik + Kristof Architects & Urban Designers letos postoupil mezi nominované s projektem Ústředního autobusového nádraží Zvonařka v Brně, nebo atelier bod architekti, který se bude ucházet o vítězství s projektem Městské haly Modřice. Ateliér Petr Hájek Architekti letos zaujal porotu s projektem krematoria pro zvířata Věčná loviště a Petr Janda a studio brainwork porotce oslovil realizací rodinného domu Lazy House Zlín.
Doporučujeme také: