30. 6. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Stejně jako Hotel Thermal, tak i Grandhotel Pupp je jednou z budov v lázeňském městě, která je neodmyslitelně spjata s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Jaká je ale historie místa, kde po dobu akce bydlí filmové hvězdy? Vše začalo v roce 1701, když karlovarský starosta Anton Deiml nechal v ohybu údolí říčky Teplé postavit sál se zázemím pro pořádání plesů pro urozenou lázeňskou klientelu.
Původnímu Saskému sálu se říkalo také Deimlisches Lusthaus. Sedm let po jeho dokončení nechal na sousední parcele postavit jiný karlovarský starosta Andreas Wenzel Becher konkurenční Becheres Lusthaus. Tentokrát se jednalo o Český sál. Oba sály později získaly své nové majitele, byli jimi manželé Františka a Johan George Pupp a následně jejich potomci.
Právě Český sál se stal jádrem celého komplexu, který vznikal v letech 1892–1893. V té době zde nechali bratři Puppovi vystavět další novostavby. Nový Grandhotel Pupp byl postaven podle plánů vídeňských architektů Příhody a Němečka ve stylu vznosné francouzské neorenesance. Soubor jednotlivých budov Grandhotelu byl do dnešní podoby scelen v neobarokní palác až v roce 1907. V roce 1936 se Puppům podařilo koupit poslední nárožní dům Boží oko a ještě před začátkem 2. světové války ho architektonicky začlenit do příčného křídla Grandhotelu.
Grandhotel Pupp i většina lázeňské části města přečkaly válku bez větší újmy. Hotel se ovšem nevyhnul znárodnění. V roce 1950 se Karlovy Vary staly dějištěm festivalu, o který se předtím dělily s Mariánskými Lázněmi. Grandhotel Pupp od té doby slouží k ubytování nejvýznamnějších festivalových hostů.
Po roce 1950 se ovšem hotel přejmenoval na Grandhotel Moskva. Klientela se změnila, hotel zaplnili zotavující se dělníci, rolníci a generalita československé armády, luxusní apartmá s oblibou využívali komunističtí prominenti. Název vrátila hotelu až Sametová revoluce. Hned poté došlo k převedení na akciovou společnost, vyrovnání se s rodinou Puppů a uzavření dohody o užívání tradiční ochranné známky Grandhotel Pupp.
V roce 1994 se prezidentem filmového festivalu stává český herec Jiří Bartoška a zahajuje jeho nejslavnější éru. I když byl Grandhotel Pupp vždy domovem nejvýznamnějších festivalových hostů, teprve od tohoto roku pravidelně přijíždějí skutečné hvězdy světového filmu. Chodbami hotelu za tu dobu prošly stovky herců, režisérů i dalších slavných filmařů, namátkou Renée Zellweger, Jamie Dornan, Salma Hayek, John Travolta, Miloš Forman či Robert Redford.
Grandhotel Pupp se také již několikrát dostal do hledáčku světových filmových producentů. Proběhlo zde například natáčení filmů Poslední prázdniny s Queen Latifah a Gérardem Dépardieu a bondovky Casino Royale s Danielem Craigem a Evou Green.
Hotelový komplex je po architektonické stránce velmi zdařilý, stejně tak i jeho výtvarná stránka.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak bude vypadat pítko před Vřídelní kolonádou? Známe vítězný návrh!
Karlovy Vary už vědí, jaké pítko ozdobí prostor před Vřídelní kolonádou. Do anonymní otevřené architektonicko-výtvarné soutěže odevzdali své návrhy jak karlovarští výtvarníci, tak kreativci z celé České republiky. Odborná porota nakonec vybrala vítěze - návrh, který vlastně vytvořila příroda sama.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Loňská architektonická novinka vyroste na filmovém festivalu v Karlových Varech i letos
Ikonický Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary klepe na dveře. Letošní ročník odstartuje 30. červa a návštěvníci se opět mohou těšit na spoustu zajímavých filmů i doprovodný program. Také letos dění na festivalu ozdobí loňská novinka v podobě KVIFF.TV. Modulární stavba vzbudila velký ohlas. Předčila nejen očekávání realizátorů festivalu a stavby, ale především návštěvníků. Park se stal oblíbeným místem setkávání, návštěvníci se zde mohli potkat s tvůrci filmů a jinak tomu nebude ani letos.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nejlepšími stavbami Karlovarského kraje jsou Nemocnice Cheb a Vřídelní kolonáda
Odborná porota v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2023 zvolila hned dvě první místa. Nejlepšími se v letošním 22. ročníku staly Nemocnice Cheb a Vřídelní kolonáda. Porota hodnotila společenský dlouhodobý význam, celkovou architekturu i náročnost projektu.