29. 12. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Benedikt Markel
Jen kousek od polských hranic na vrcholcích Krkonoš stojí tzv. Vrbatova bouda. Nese jméno Václava Vrbaty, který v březnu 1913 tragicky zahynul během mezinárodního běžeckého závodu. Připomíná smutnou událost, kdy Vrbata ve snaze zachránit svého přítele Bohumila Hanče sám nešťastně umrznul. Samotnou boudu navrhl jako základnu Horské služby a záchytný bod určený návštěvníkům architekt Vladimír Šír na počátku 60. let 20. století. Během padesáti let své existence však objekt neprošel žádnou významnější údržbou. Stavba se až nedávno dočkala obnovy, té se ujal architekt Tomáš Hradečný ze studia IXA.
„Byla to naše první zakázka realizovaná v Krkonoších, od té doby se nám podařilo v horách pracovat i na dalších projektech. Jedná se o rekonstruovaný objekt Vrbatovy boudy a realizaci železobetonové přístavby ve výšce 1400 m. n. m.,“ říká architekt Tomáš Hradečný.
Cílem stavebních úprav bylo zachovat původní budovu boudy očištěnou od nefunkčních přístaveb. Stavební úpravy zahrnovaly kromě nutných sanací také rozšíření provozu restaurace o prostor bývalé terasy a zřízení kapacitních toalet pro návštěvníky. Při rekonstrukci byly použity především tradiční řemeslné postupy.
Rekonstrukce proběhla za využití převážně tří materiálů – modřínového dřeva, nerez plechu a pohledového betonu. Masivní modřínové dřevo lze vidět především v interiéru, na venkovním obkladu podkroví a vyhlídkové terase. Dominantou je pak přístavba z pohledového betonu, který se propisuje v interiéru i exteriéru, což stavbě dodává surový vzhled. „Beton je materiál do horského prostředí. Dobře stárne, nemusí se vyměňovat a odolá místnímu počasí. A to je kvalita, kterou je ochrana přírody schopna akceptovat,“ vysvětluje Hradečný.
I přesto, že přístavba je postavena v duchu moderní architektury, podařilo se architektům objekt citelně zrealizovat, takže přístavba nekonkuruje stávající historické budově.
„Rekonstrukce byla dokončena v roce 2016. Návštěvníci zde najdou funkční restauraci a za příznivého počasí i krásné výhledy do krajiny,“ uzavírá Hradečný.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Tomáš Hradečný (IXA)
Tomáš Hradečný je český architekt a pedagog. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. V letech 1998 až 2009 byl společně s kolegy Petrem Hájkem a Janem Šépkou společníkem ateliéru HŠH architekti. Od roku 2014 vede vlastní ateliér IXA. Je také vedoucím ateliéru Ústavu navrhování I na Fakultě Architektury ČVUT. Mezi jeho významné realizace patří například rekonstrukce Vrbatovy boudy, návrh nových šaten WIKOV či zajímavý projekt nouzového východu T-S 72 Stachelberg.