Přírodní materiály, respekt k tradici a moderní design, to vše propojuje unikátní stavba rodinného domu v Jizerských horách, která perfektně zapadá do okolní krajiny. Součástí objektu je samostatně stojící stodola z lokální žuly. Obě stavby na první pohled působí, jako by zde stály už dlouhá léta, až bližší pohled odhalí, že jde o moderní novostavby. Autorem návrhu je ateliér Labor 13.
Dvoupodlažní rodinný dům má velmi jednoduchou formu, která zapadá do krajiny Jizerských hor, a to i díky materiálovému zpracování. Dům i vedlejší stodolu architekti provázali rozlehlou terasou, a vytvořili tak útulný soukromý prostor. Stodola je menší než hlavní dům, ale oba objekty mají klasickou sedlovou střechu a střídmý ráz.
Dům má plášť z dřevěného laťování a stodola s velkými vraty je zase postavená z lokálně těžených žulových kostek.
„Před čtyřmi roky za námi přišel kamarád, že uvažuje o stavbě roubenky v Jizerských horách. Vedle roubenky chtěl postavit doplňkovou stavbu, která by sloužila jako zahradní dům a technické zázemí. Dlouze jsme diskutovali o zadání, možnostech i výhodách jednotlivých staveb. Nakonec jsme se domluvili, že postavíme moderně i hlavní dům. Hlavní argumenty byly propojení stavby s okolní přírodou velkými okny a užití soudobých detailů a materiálů,“ říká Martin Vomastek, architekt z ateliéru Labor 13.
Rodinný dům má velkoformátová posuvná okna, která jsou zdrojem přirozeného světla. Po otevření se pak interiér propojí s venkovní terasou.
Barvy a materiály z exteriéru se prolínají i celým interiérem. Využité je zde hlavně dřevo, zajímavý je také betonový strop, který představuje výrazný moderní prvek. Obytné podkroví zase osvětluje široký vikýř, který také zajímavě rámuje krásné výhledy.
Vybavení interiéru odpovídá celkovému konceptu stavby. Je zde množství prostorů určených k relaxaci, velmi zajímavé je pak vestavěné pódium s matrací, které je určené k odpočinku, přespání návštěv, či hře dětí.
Co se barev týká, architekti pracovali s odstíny dřeva, bílými omítkami a černými prvky, vznikl tak jednoduchý a nadčasový design.
V přízemí se nachází centrální prostor, který zahrnuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj s odpočinkovým místem u krbu a s výhledem do zahrady. Horní podlaží je určené k přespání. Útulný prostor využívá zkosení střechy. Vychytávkou je pak síť, která navazuje na spací prostor, slouží k relaxaci, či jako atrakce pro děti.
Majitelé domu mají k dispozici také saunu, odpočinkovou místnost s vinotékou či televizní místnost pro celou rodinu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Tady chcete žít! Rodinný dům u lesa kombinuje tradice i moderní design.
Kousek za Plzní se na louce v blízkosti lesa nachází menší rodinný dům, který by těžko mohl stát jinde. Stavba dokonale využívá atmosféru místa a přizpůsobuje se jí jak tvarem, tak i zvolenými materiály. Za návrhem stojí architekt Lukáš Janout, který zde vytvořil pro své klienty moderní bydlení.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Rodinný dům inspirovaný tradičním stavitelstvím zapadá do krušnohorské krajiny
Dům vyrost na pozemku ve výšce 750 metrů nad mořem. Na projektu pracovalo architektonické duo Stempel&Tesar, které se při jeho návrhu nechalo inspirovat tradicemi místního stavitelství a architektury.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Rodinný dům s krásnými výhledy dokáže splynout se svým okolím
Rodinný dům v Ostravici s názvem Harfa je jednoduchá stavba zasazená ve svahu. Dům díky přírodnímu dřevěnému obložení a využití přírodních materiálů v interiéru splývá s okolní krajinou. Autorem projektu je architektonické studio Ark.