Moderní výškové budovy ze dřeva
Pokud se řekne dřevostavba, spousta z nás si jistě vybaví rodinný dům, či útulnou chatku. Ze dřeva se ale staví i výškové budovy. Například na severu Švédska ve městě Skellefteå vznikl mrakodrap ze dřeva. Kulturní centrum s dvacetipatrovým hotelem nazvaným příznačně Wood se stalo jednou z nejvyšších dřevostaveb světa.
Kombinace dřevěné lepené konstrukce a křížem lepených dřevěných panelů z masivu má podle projektantů v porovnání s váhou materiálu vyšší únosnost než ocel a beton. Stavba z tohoto materiálu je navíc rychlejší, protože vzniká na místě z prefabrikovaných modulů. Řešena je i bezpečnost a protipožární ochrana. Lepené dřevo hoří velmi špatně, navíc je opatřeno ochrannou vrstvou, která v případě požáru dokáže oheň zadusit, nebo alespoň zpomalit.
Není to ale jen Švédsko, moderní výškové budovy se nacházejí po celém světě. První výškovou budovou, která má kromě nosných stěn a stropních desek celodřevěná i schodiště a výtahové šachty byla stavba Stadthaus v Londýně z roku 2009. Další pak byla stavba v australském městě Melbourne z roku 2012, ta je z CLT panelů o celkové výšce 32,2 m. Zajímavá je i budova norského Bergenu se svou výškou 52,8 m s přiléhavým názvem „The Tree“. Tato rezidence kombinuje plošné CLT prvky s nosným skeletovým systémem sloupů a průvlaků z lepeného lamelového dřeva. Za řeč stojí i studentská rezidence Brock Commons v kanadském Vancouveru s výškou 57,9 m, taktéž celá ze dřeva.
CLT panely jsou velmi využívané i u nás v České republice, především pak pro stavbu rodinných domů a víceúčelových staveb.
TV Architect představuje: CLT panely - materiál, který otevírá dveře výstavbě budoucnosti
Mohlo by vás zajímat: