5. 11. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Výstava architekta Josefa Pleskota je jedinečná svou obsáhlostí. Kromě jeho největších realizací v Praze, Ostravě-Vítkovicích a Litomyšli představí také způsob, kterým nad těmito stavbami přemýšlel. Výstava začíná v Museu Kampa 5.11. 2022 a potrvá do poloviny února příštího roku.
Výstava Josef Pleskot: Města je zaměřena především na tři města, v nichž má architekt nejvíce realizací - na Prahu, Ostravu-Vítkovice a Litomyšl. Přehlídka představí jak jednotlivé stavby a projekty, tak i Pleskotův přístup k architektuře.
Josef Pleskot je hlavním architektem postupné proměny Dolních Vítkovic v nové kulturní a společenské centrum Ostravy. Zde hledá nové funkce opuštěných továrních a dalších industriálních objektů. Vedle již realizovaných projektů, jako je věž s kavárnou Bolt Tower či proměna bývalého plynojemu v multifunkční sál a kongresové centrum Gong, bude v expozici vystaven i projekt nové městské čtvrti Městopark pro 15 tisíc obyvatel, který by měl propojit historické centrum města s někdejším průmyslovým areálem.
V Litomyšli architekt primárně navrhuje úpravy, které mají umocnit architektonické a urbanistické kvality města. Mezi nejvýraznější Pleskotovy realizace v Litomyšli se řadí rekonstrukce zámeckého pivovaru, regionálního muzea a celého zámeckého předprostoru, dnes náměstí Václava Havla.
V Praze je Josef Pleskot podepsán například pod úpravu Jeleního příkopu a průchodu skrze val Prašného mostu, pod centrálou ČSOB v Radlické ulici a Metrostavu na Palmovce či pod rekonstrukcí dominikánského kláštera při kostele sv. Jiljí na Starém Městě. Je též autorem chystaného rezidenčního projektu na Kavčích horách.
Výstava ukáže, že každý z těchto projektů vychází z komplexní analýzy daného místa a existujících krajinných a urbanistických vztahů. Připraven je i bohatý doprovodný program. Josef Pleskot oslaví začátkem prosince 70. narozeniny.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Josef Pleskot
Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Josef Pleskot: Znovuzrození prostoru
Veřejný prostor může být médiem, ve kterém se odehrávají lidské vztahy. Tvoří atmosféru, podněcuje prožitek. Může člověka navádět ke vstřícnému kontaktu s druhými.
Mohlo by vás zajímat
Josef Pleskot: Vývoj architektury v Čechách a ve světě
TV Architect na Summitu architektury a rozvoje: Kam kráčí architektura a stavební rozvoj
Jak se vyvíjí současná architektura u nás a ve světě? Nejen na tuto otázku odpovídali přední světoví i čeští architekti na jarním Summitu architektury a rozvoje, který se konal v pražském Obecním domě. Konferenci o stavebním rozvoji pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), jež do hlavního města přivedlo takové velikány architektury, jako je například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie), Peter Gero (Německo), Ed Clark (Velká Británie) nebo česká architektka, která se svými stavbami proslavila i v Londýně - Eva Jiřičná. Domácí scénu reprezentovali děkan FA ČVUT Ladislav Lábus a členové SAR Josef Pleskot, Pavel Hnilička nebo Zdeněk Fránek.