2. 6. 2024
/ Autor: Kviff
Nadcházející Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary odtajnil snímky, které se budou v lázeňském městě promítat. Světovou premiéru si zde odbude i film o architektuře. Nekompromisní rapper, výtvarník, scénograf a aktivista Vladimir 518, dnes i respektovaný odborník na architekturu, představí celovečerní film, který ve fascinující výpravné sondě do české a slovenské architektury druhé poloviny minulého století exkluzivně přibližuje výjimečné stavby a originální osobnosti.
Vladimir 518 je autorem nejen rozsáhlé stejnojmenné publikace, ale i námětu dvou audiovizuálních děl obsahující toto zaměření. Vedle nedávno uvedeného seriálu spatřuje světlo světa netrpělivě očekávaný celovečerní film, který ve fascinující výpravné sondě do české a slovenské architektury druhé poloviny minulého století exkluzivně přibližuje výjimečné stavby a originální osobnosti pod Tatrami. Architektura ČSSR 58–89 je v režii Jana Zajíčka, známého tvůrce hudebních videoklipů.
Vedle šedé záplavy prefabrikovaných paneláků vznikaly ve druhé polovině dvacátého století také výjimečné, spirituální a nadčasové stavby, které budily pozornost i na Západě. Na pozadí impozantních záběrů nejzajímavějších českých i slovenských poválečných budov, doplněných o svědectví předních architektů a teoretiků, vyvstává portrét doby, kde vedle oficiálního a řízeně strukturovaného vzkvétalo i mnoho organického, moderního a inspirativního.
Architektura 58–89
Literární dílo o architektuře vznikalo téměř deset let pod vedením Vladimira 518. Je v něm představeno nad čtyřicet architektů, autorských dvojic či skupin, které ve vymezeném období razantně zasáhly do dějin naší architektury.
Kniha Architektura 58–89 je dosud nejrozsáhlejší publikací o předrevoluční architektuře z let 1958-1989. Cílem projektu je narovnat vztahy mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou. Autor projektu tak poukazuje například na neslavný konec ikonických staveb jako Hotel Praha, Transgas či OD Ještěd.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Architekt Václav Aulický, otec budov Transgasu nebo Žižkovské věže, slaví sedmdesáté páté narozeniny
Pokud by žižkovská televizní věž měla stát opět na stejném místě v Mahlerových sadech, nenavrhoval by ji její autor Václav Aulický v podstatě jinak. Navzdory tomu, že se projektem věže začínal zabývat v normalizačních letech, kdy svobodná tvorba byla téměř nemožná. Aulický se ale věnoval často spojovým stavbám, vysílačům či telefonickým ústřednám, kde hlavní není architektura, ale technologie. Jistou daní za možnost uplatnění v 70. a 80. letech je ale digitalizace, a tedy krátká životnost původních analogových technologií, které už neslouží. Telefonní ústřednu v Dejvicích jsem oželel, ale Transgas mě bolí, řekl Aulický, který slaví sedmdesáté páté narozeniny.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Vychází nejrozsáhlejší publikace o předrevoluční architektuře. Celý měsíc mohou zájemci navštívit i výstavu s ní spojenou
Šest kilo architektury ve dvou svazcích. To je ambiciózní projekt nazvaný Architektura 58–89 editora a tvůrce konceptu knihy Vladimira 518. Dlouho očekávaná kniha má více jak 40 kapitol a podílelo se na ní zhruba 30 odborných autorů. U příležitosti vydání knihy probíhá celý měsíc v CAMPu výstava a pestrý doprovodný program.