Na Ještědu pokračuje rekonstrukce unikátních interiérů
Obnova původních interiérů ze 70. let na Ještědu v Liberci pokračují podle harmonogramu. Hotel a restaurace se tak pozvolna vracejí do své původní podoby. Nově se podařilo zrenovovat původní osvětlení restaurace. Jedná se o konce hliníkových profilů, které jako paprsky vybíhají od středu směrem k oknům. Světla desítky let nefungovala.
Hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973 a patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Architekt Karel Hubáček získal za projekt prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Od roku 2006 je stavba národní kulturní památkou a lidé ji také zvolili českou stavbou století. Stavba je dominantou Liberce i celého kraje. Město dokonce usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO.
Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar, restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch, který je také autorem jejích dekorativních zrcadlových příček. Na svém místě zůstala původní umělecká díla: skleněná plastika Spad meteoritů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Kovanou mříž v hotelové chodbě vytvořil Jaroslav Klápště. Z původního vybavení salonku se zachoval stůl či tapiserie od Vladimíra Křečana. Salónek v černobílé kombinaci barev byl v době svého vzniku velmi unikátní a neobvyklý.
Památka aktuálně prochází rekonstrukcí interiérů. Náklady se odhadují na půl miliardy korun. Pracuje se na obnově původních prvků v interiérech. Do podoby ze 70. let se tak vrátil hotelový salonek nebo bar. Z původních prvků baru se přitom zachoval jen barový pult, zázemí s policemi a osvětlení. Z původního nábytku nic nezůstalo, nechaly se tak vyrobit repliky. Do podoby z období svého vzniku se vracejí také některé pokoje hotelu.
Ještěd | Národní poklady II
Psali jsme také: