1. 3. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Foto: Vizualizace 2024 Jakub Cígler Architekti
Plánovaná budova, která má vyrůst v Praze na Vinohradech na místě bývalého Transgasu by mohla dostat stavební povolení již příští rok v létě. Územní povolení by developeři měli získat ještě letos. Pokud by šlo vše podle plánů, hotovo bude v půlce roku 2027.
Architektonickou soutěž na výstavbu vyhrál návrh studie od společnosti Jakub Cigler Architekti. Stavba bude zahrnovat jak byty, tak kanceláře a maloobchodní prostory. Podobně jako tomu bylo u předchozí brutalistní stavby, by měl i nový objekt představovat polouzavřený blok, který má být ale nově průchozí. Uprostřed pak vznikne menší prostranství. Na projektu spolupracují společnosti Penta Real Estate a PSN.
„Záměr je takový, že se snažíme navrhnout objekty, které by doplňovaly původní urbanistický koncept vinohradských bloků s tím, že zde chceme zanechat určitou prostupnost. Chceme propojit ulice Římská, Rubešova a Vinohradská tak, aby se místem dalo procházet,“ říká architekt Jakub Cigler.
Objekt Transgasu byl zbourán v roce 2020, jeho architektem byl Václav Aulický, který dnes slaví osmdesáté narozeniny. Komplex tří budov postavených mezi lety 1972 až 1978 sloužil jako Centrální řídící centrum plynovodu či také jako federální ministerstvo paliv a energetiky. Kombinoval v sobě ale také jiné architektonické styly, jako například ranou postmodernu nebo takzvaný high-tech. V roce 1974 vznikla hlavní část centrálního dispečinku a do roku 1978 byly dokončeny obě kancelářské věžové budovy.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Architekt Václav Aulický
Václav Aulický (*1. března 1944) je významný český architekt a autor mnoha ikonických staveb. Je považován za představitele takzvané high-tech architektury. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze. Kromě televizního vysílače na Žižkově stojí i za návrhem televizního vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích či, dnes už zbourané, telefonní ústředny v Dejvicích. Je taktéž spoluautorem již zbouraného Transgasu. Demolice vyvolala debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky. Od roku 2005 Aulický rovněž přednáší architekturu na ČVUT. V jeho pracích je patrný zájem o soudobou světovou architekturu i úcta k velkému dědictví českého funkcionalismu.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Štěpán Smrčka, Petr Palička a Jakub Cigler k projektu na místě bývalého Transgasu
Území na dolním okraji Vinohradské třídy v blízkosti Národního muzea v Praze je známé především tím, že zde od 70. let minulého století do roku 2019 stával komplex budov navržený architektem Václavem Aulickým a jeho kolegy pro podnik Transgas. Tento objekt byl zbourán a prázdný pozemek získala developerská firma PSN. Teď se na rohu Vinohradské ulice u magistrály chystá výstavba projektu, zatím s provizorním názvem Vinohradská 8.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Žižkovský televizní vysílač patří k symbolům Prahy, přesto stále budí vášnivé diskuze
Václav Aulický získal v uplynulých dnech významnou cenu. Porota Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2022 mu udělila ocenění za celoživotní dílo. V jeho pracích je patrný zájem o soudobou světovou architekturu i úcta k velkému dědictví českého funkcionalismu. Mezi významné práce Václava Aulického patří například i televizní věž v Praze na Žižkově, která výrazně zasáhla do pražského panoramatu.