Na podzim bude v CAMPu přednášet architekt Miroslav Šik. Zaměří se na podobu současných měst a jejich vývoj
Česko-švýcarský architekt Miroslav Šik v Centru architektury a městského plánování (CAMP) během podzimu povede tři přednášky, v nichž se zaměří na rozvoj a procesy utvářející současná města. První z přednášek nese název BIG CITY a uskuteční se pro veřejnost zdarma 12. září od 19. hodin v CAMPu.
Česko-švýcarský architekt Miroslav Šik chce českému publiku představit své pojetí moderního města. Ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování (CAMP) proto povede tři přednášky pod názvem BIG, FUN, CORRECT, během nichž divákům a zájemcům o architekturu představí různorodost, které může město přinést. „Byl jsem vyzván, abych formou přednášek prezentoval své názory na vývoj současného města. Nebudu tedy prezentovat svoji praktickou činnost, ale představím reflektující pohled architekta a urbanisty na tendence západoevropských měst v posledních letech. Vše uvedu na příkladech mně známé a zažité švýcarské reality, která se v mnoha ohledech liší od té v okolních státech,“ uvedl Miroslav Šik.
Přednášky jsou zdarma a budou se odehrávat 12., září, 17. října a 21. listopadu 2019. V první přednášce BIG CITY se Miroslav Šik zaměří na metropole plné firemních centrál, univerzitních kampusů, velkokapacitních nemocnic, složitých dopravních uzlů a narůstajících aglomerací. V říjnu se bude zabývat konceptem FUN CITY – městem sociálních interakcí, rodinného života a práce, kterému dominuje neutichající elán a energie. Cyklus zakončí přednáškou o CORRECT CITY, ideálním městě pro pospolitý a spokojený život všech sociálních vrstev.
Architektura nenarušující okolí
Miroslav Šik se narodil v rodině známého reformního ekonoma Oty Šika. Po srpnové okupaci v roce 1968 s rodiči emigroval do Švýcarska. V Curychu vystudoval obor architektura na ETH (Spolková vysoká technická škola), kde byl žákem Alda Rossiho a posléze asistentem Fabia Reinharta. Celosvětovou pozornost a uznání si vysloužil koncem 80. let díky formulaci teorie analogické architektury. Vyznává architekturu nenarušující okolí, bez vnějších efektů a využívající běžné materiály. Mezi lety 1990 až 1992 působil jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Zástupci z řad jeho žáků utvořili skupinu Nová česká práce a dodnes se hlásí k jeho odkazu. Od roku 2018 vede Ateliér architektonické tvorby na pražské AVU.
Psali jsme také:
Talkshow Camping Ondřeje Cihláře pokračuje. Jeho hosty budou primátoři Zdeněk Hřib a Matúš Vallo
Do CAMPu se vrací přednášky světových architektů. Dorazí Winy Maas či Peter Murray