20. 8. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Rekonstrukce významné synagogy a rabinátu v Žatci je u konce. Lidé si ale budou muset počkat, neboť se začne chystat expozice, která se bude věnovat historii Židů na Žatecku. V synagoze pak bude k vidění také třeba výstava gobelínů.
Po domluvě s památkáři byla věrně zachována vnější podoba budovy, interiér dostal modernější nádech. Nově zrekonstruovaná synagoga bude uvnitř čistá a přizpůsobená k pořádání kulturních akcí. Například hned při příchodu do synagogy budou moci návštěvníci vidět zasklené pozůstatky původního ochozu, který nahradila celokovová konstrukce. Historii pak připomínají okrasné vitráže. Dochovalo se také gotické sklepení pod rabinátem, kde by se v budoucnu mohly konat ochutnávky košer vína.
Druhou největší dochovanou židovskou stavbu v ČR, po plzeňské synagoze, koupil soukromý majitel v roce 2013 za vyvolávací cenu 3,6 milionu korun. Koupil ji v dražbě od města, které pro ni nemělo využití. Rekonstrukce památky začala v roce 2019, a to díky evropské dotaci. Přispívají také soukromí dárci či firmy.
Unikátem stavby je mimo jiné cementová replika šestihranné dlažby. Zhruba 1000 kusů dlaždic, tak muselo být opravováno ručně. Řemeslníkům teď ještě zbývá podlahu vyspárovat. Nejsložitější záležitostí při rekonstrukci pak bylo odhalené torzo objektu rabinátu. Propadlé stropy totiž ohrožovaly pracovníky.
Žatecká synagoga s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Historický Mederův dům v centru Žatce se po šesti letech oprav otevřel veřejnosti
V Žatci na Lounsku se otevřel obnovený historický Mederův dům. Jeden z nejstarších žateckých domů byl loni prohlášen za památku roku 2020 Ústeckého kraje. Jedná se o středověkou památku. Místní spolek v něm připravil malé muzeum, které přiblížuje život původních obyvatel, nedávnou přestavbu i historii domu a města. Návštěvníci si mohou prohlédnout také poklad Mederova domu, který se našel při jeho záchraně.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Žatecké divadlo čeká rekonstrukce. Má odhalit prvky zakryté za minulého režimu
Žatecké divadlo by mohlo podstoupit rozsáhlou rekonstrukci, která by v historické budově znovu odhalila některé cenné prvky, zakryté necitlivým zásahem z 60. let minulého století. Novodobá přístavba z tohoto období by podle nejnovější studie měla být stržena a nahrazena moderní budovou. Studii dnes poprvé žateckým zastupitelům představil její autor, architekt Ondřej Tuček. O tom, zda bude příprava rekonstrukce divadla pokračovat, rozhodne ale město až později.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Město Žatec má jedinečného průvodce po místní architektuře
Jedná se o projekt místního spolku A dál? V architektonickém manuálu je 80 staveb, 30 uměleckých děl, 10 náhrobků na městském hřbitově a několik architektonických perliček. Mapu vytvořily historička umění Monika Merdová a architektka Eva Sladká.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Město Žatec na Lounsku nadále usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO
Město a jeho okolí navštívil v uplynulých dnech zástupce z Mezinárodní rady památek a sídel, aby zjistil, jak je Žatec připravený na nominaci. Žatecká pracovní skupina nyní pracuje na doplňujících informacích. Doporučení rady je podkladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, který zasedne příští rok v létě.