Na Staroměstské náměstí v Praze se vrací Mariánský sloup. Znáte jeho historii?
Na Staroměstském náměstí v Praze i přes současnou krizi pokračuje výstavba repliky Mariánského sloupu. Stavba, která budí rozporuplné emoce, by měla být hotová letos v srpnu, což je o měsíc dříve, než bylo původně plánováno. Připomeňte si jeho historii.
Mariánský sloup sloužil jako projev díků Panně Marii za úspěšnou obranu pražského souměstí před Švédy v roce 1648. Základní kámen byl položen 26. dubna 1650 Bernardem Ignácem z Martinic za účasti zástupců pražské radnice. Sloup byl vztyčen 26. září a socha Panny Marie byla na vrchol umístěna 30. září. Autorem sochařské výzdoby byl Jan Jiří Bendl a jeho spolupracovníci. Stavební dozor prováděl Diviš Miseron, jméno architekta se bohužel nedochovalo.
Sloup byl vysoký téměř 16 metrů a nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Neposkvrněné Panny Marie (Immaculaty). V nárožích soklu stály čtyři sochy andělů symbolizující čtyři kardinální ctnosti bojující se silami zla. Podstavec sloužil jako kaplička pro vzácný gotický deskový obraz Panny Marie Rynecké od neznámého malíře ze 14. století, ke kterému se lidé modlili při obléhání Prahy. Mariánský sloup také udával čas - v poledne stín sloupu ukazoval tzv. pražský poledník, který sloužil k určení přesného slunečního času.
Úspěch po sto letech
Sloup stál na náměstí 268 let. Po vzniku samostatného Československa dne 3. listopadu 1918 byl stržen davem, který ve sloupu spatřoval symbol svrženého habsburského režimu. Téměř okamžitě se začalo uvažovat o navrácení sloupu. První návrh na jeho obnovu byl zveřejněn v novinách „Čech“ již 14. listopadu 1918. Repliku se ani na několikátý pokus nepodařilo zrealizovat. Úspěch přišel až po více než sto letech. Letos v lednu zastupitelstvo Prahy stavbu naposledy odsouhlasilo.
Nový Mariánský sloup budí rozporuplné emoce. Jedni jej vnímají jako symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo, pro další jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. I přes různorodost názorů by měla být replika hotová do 15. srpna, což je o měsíc dříve, než bylo původně v plánu.
Psali jsme také:
Praha plánuje na příští rok změny. Budou se týkat metra D i Václavského náměstí
Klub Za starou Prahu kritizuje novou podobu Máje. Rozhodnutí památkářů prověří ministerstvo kultury