Na Strakonické ulici v Praze vznikne obchodní centrum podle architekta Adama Rujbra - aktualizováno
Architekt Adam Rujbr z ateliéru Adam Rujbr Architects je známý svými nízkoenergetickými budovami. V tomto článku vám přiblížíme jedinečný projekt budovy Obchodního centra, které vznikne na Strakonické ulici. Ta je známá jako vytížená dopravní tepna vedoucí z hlavního města. Architekt Rujbr představil svou vizi pouze pro TV Architect.
Představil byste budovu Obchodní centrum Strakonická?
Obchodní centrum Strakonická je plánováno jako soubor dvanácti pronajímatelných maloobchodních komerčních ploch v uspořádání tzv. retail parku, což znamená, že komerční jednotky jsou přístupné přímo z ulice, nikoliv z obchodní pasáže, jak to známe z velkých obchodních center. Každá obchodní jednotka má vlastní skladové zázemí v suterénu budovy. Veškeré obchodní jednotky jsou orientovány přímo do ulice Strakonická, což je rušná páteřní komunikace, kudy denně projedou desítky tisíc aut. Úzká parcela lemující tuto ulici nás inspirovala k vzniku lineární stavby, kde budou řazené snadno dostupné obchodní jednotky viditelné přímo z ulice.
Liší se něčím tato budova od jiných obchodních center?
Pravděpodobně půjde o největší užití zelené fasády na obchodním centru.
Jaká bude dostupnost tohoto obchodního centra?
Předpokládáme, že většina návštěvníků přijede automobilem přímo nově vybudovaným sjezdem ze Strakonické. Parkovací místa jsou situována podél celé budovy, navíc doplněna podzemní garáží. Místa zaměstnanců jsou z důvodu úspory místa navržena nad sebou na sklopných zakladačích. Výhodou pro pěší návštěvníky je bezprostřední blízkost autobusové zastávky, centrum bude dostupné i z přilehlých ulic pěšími cestami. Široký chodník před budovou je krytý přesahem střechy.
Jste známý tím, že navrhujete nízkoenergetické budovy. Bude taková i tato budova?
Budova je navrhována jako budova s nulovou spotřebou energie a také v souladu se zásadami cirkulární ekonomiky. Snažíme se centrum navrhnout tak, aby bylo šetrné nejen úsporným provozem, ale také ohleduplné ke svému okolí. Celá zadní fasáda například bude porostlá zelení a zelená bude i střecha. Budova svým tvarem bude tvořit přirozenou bariéru proti hluku. Nad vyvýšenými částmi střechy budou instalovány fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie. Vytápění i chlazení bude zajištěno tepelnými čerpadly. Budou zde vybudována čtyři místa pro nabíjení elektromobilů, ale počítá se s přípravou na rozšíření v závislosti na tom, jak bude stoupat tato potřeba v budoucnu. A v neposlední řadě bude navrženo šetrné hospodaření s vodou. Srážkové vody budou využívány pro zavlažování a přednostně vsakovány na vlastním pozemku.
Cirkulární ekonomika
Cirkulární ekonomika je koncept, který je integrální součástí udržitelného rozvoje. Zabývá se způsoby, jak zvyšovat kvalitu životního prostředí a lidského života pomocí zvyšování efektivity produkce.
Klíčové je, aby používané materiály byly navzájem odděleny do dvou nezávisle cirkulujících okruhů, jež se řídí rozdílnou logikou. První operuje s látkami organického původu, které jsou snadno odbouratelné a není u nich proto problém navrátit je zpět do biosféry. Druhý operuje se syntetickými látkami, jež by měly být do produktů vkládány tak, aby bylo možné je z nich následně extrahovat a opět použít, a nebylo tak nikdy nutné je do biosféry navracet.
O architektu Rujbrovi se dozvíte více na profilu na stránkách TV Architect.
Zajímat by vás také mohlo Profilové video.
nyv