Nákladové nádraží Žižkov připomíná koláč. Kdo si ukrojí největší kus?
Magistrát hlavního města Prahy hodlá v budoucnu vyjednávat o nákupu Nákladového nádraží Žižkov. Budova, která je kulturní památkou, má podlehnout a být rozdělena do několika částí. Na pozemcích nádraží se developer chystá vybudovat byty, park a školku.
Pražský magistrát bude vyjednávat o nákupu Nákladového nádraží Žižkov ve variantě, která bere v potaz získání pozemků na jižní straně objektu. Cenu za 62.200 metrů čtverečních určil znalecký posudek na 662 milionů korun. Magistrát zvažoval i menší variantu o 46.800 metrech čtverečních za téměř 581 milionů, kterou vyhodnotil jako méně výhodnou. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Nákup nemovitosti rada města schválila loni v létě. O nákupu jedná Praha mimo jiné se společným podnikem Sekyra Group a Českých drah, který plánuje část nádraží využít na byty a nebytové prostory.
V budoucnu by měl v objektu nádraží sídlit například Národní filmový archiv, který by se měl finančně podílet na budoucí revitalizaci objektu.
Vlastníci nádraží
Budovu nádraží vlastní České dráhy, které zároveň s developerskou firmou Sekyra Group v minulosti vytvořily společný podnik Žižkov Station Development. Na budovu nádraží má předkupní právo. Podle schváleného materiálu společnost podmiňuje svoji spolupráci tím, že se v budoucnu zapojí do rekonstrukce budovy a vybuduje tam bytové a nebytové prostory.
Komerční i rezidenční prostory by měly sloužit převážně k pronájmu, „nebude-li to limitovat jejich uplatnění na trhu,“ píše se v dokumentu. Nejméně polovina bytů má být malometrážních a určených pro dostupné bydlení. Vlastníkem části z nich bude město.
Jak by se měla budova dělit
Rozlehlá budova by měla být rozdělena do tří samostatných objektů - severní křídlo, jižní křídlo a průčelní administrativní budovu. Další kroky navrhují také založení společenství vlastníků, kde by měla Praha majoritu, a případně i spolku pro koordinaci přestavby nádraží.
Přestavba by měla podle dokumentu vyjít na 1,6 až 1,9 miliardy korun v případě, že zajištění hrubé rekonstrukce magistrátem a další uživatelé si prostory na své náklady upraví. Pokud by Praha platila všechno, musela by investovat asi 2,5 miliardy. V obou případech jde o náklady nezahrnující nákupní cenu.
Nová čtvrť za miliardy
Na sever od nádraží plánuje postavit novou čtvrť developerská společnost Central Group, která v roce 2016 pozemky i s projektem koupila od britské firmy Discovery Group. Zatímco Britové chtěli stavět obchodní a kancelářské centrum, projekt Central Group za zhruba devět miliard korun má zahrnovat 2100 až 2600 bytů, park a školku. Začít stavět by společnost chtěla v roce 2020.
Osud prvorepublikové funkcionalistické stavby se v Praze 3 řeší už roky. Původně měla ustoupit výstavbě, pod tlakem místních aktivistů však z demolice sešlo. Od roku 2013 je nádraží kulturní památkou. Stavba z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak také z hlediska architektury.
nyv