19. 6. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, poslednidum.cz
Světově proslulý architekt Adolf Loos, mezi jehož výrazné stavby patří například Müllerova vila v Praze, navrhl také dřevostavbu. Ta ovšem nikdy nebyla zrealizována. Nyní ale proběhlo poklepání na základní kámen a Národní technické muzeum se rozhodlo tuto stavbu v podobě makety do roku 2025 vybudovat.
Poslední dům Adolfa Loose je nerealizovaný návrh vily pro Evu Müllerovou, dceru Dr. Františka a Milady Müllerových, který se dochoval ve formě architektonické studie z roku 1932.
Statická maketa v životní velikosti vznikne v rámci expozice Národního technického muzea v Praze. Jedná se o dřevostavbu ve formě raumplanu, který Loos ve svých projektech často používal. Jedná se o členění jednotlivých podlaží, kdy patro není vždy jednoúrovňové, ale členěno do kubusů a místností, které se prolínají v různých výškových úrovních.
Pro realizaci ale bylo nezbytné udělat pár úprav. Exteriér objektu je věrnou replikou původního návrhu dle dochovaných podkladů, interiér je oproti tomu pouze objemovou abstrakcí Loosova raumplanu a bude sloužit pro výstavní účely.
Posledním domem Adolfa Loose se v minulosti zabývali i studenti Atelieru Girsa na Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT, kteří zpracovali pod odborným vedením v letním semestru 2020 realizační projekt samotné vily a v následujícím zimním semestru se věnovali architektonickému návrhu interiéru vybraných místností objektu.
Předmětem ateliérové práce byla podrobná prováděcí dokumentace tohoto objektu, který bude postaven právě jako statická maketa.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Müllerova vila
Müllerova vila je nejvýznamnějším moderním rodinným domem v Praze. Jde o vrcholné dílo brněnského rodáka Adolfa Loose, architekta, designéra a teoretika, který patří k zásadním osobnostem světové architektury první poloviny 20. století. Mezi jeho vynálezy patří tzv. prostorový plán (Raumplan).
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Loosovy interiéry v Plzni představují cenné bohatství evropské architektury 20. století
Adolf Loos je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Často pobýval v Plzni, kde za sebou zanechal i několik významných prací. Například zde realizoval přestavbu Brummelova domu či byt manželů Krausových. Řada jeho interiérů je přístupná veřejnosti.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Loosovy plzeňské interiéry představí putovní výstava po celém světě
Letos je to 150 let, co se v Brně narodil známý architekt Adolf Loos. Jeho díla můžeme najít například ve Vídni, Praze, Brně a také v Plzni. Právě v západočeské metropoli mezi lety 1907 až 1932 vytvořil minimálně 13 interiérů, převážně pro židovské podnikatele. Z dochovaných realizací víme o osmi, část je také přístupna veřejnosti. Nyní se Loosovy plzeňské realizace dočkají výstavy, která poputuje například do Izraele, Tokia nebo do Ameriky.