NATO bude zasedat v nové budově v Bruselu
NATO začalo pro svá jednání využívat novou budovu. Ta původní přestala stačit, jelikož se počet členských států rozrostl. Stěhování pracovníků i vybavení začalo už 18. března a mělo by skončit v polovině července. Nový komplex stál přes miliardu eur.
Severoatlantická aliance začala ke svým pravidelným jednáním využívat novou budovu. Do moderního komplexu se doteď přestěhovala zhruba polovina ze 4000 lidí, kteří v centrále pracují. Areál stojí nedaleko, prakticky přes ulici, od dosavadních používaných prostor.
Se stávajícím velitelstvím z roku 1967 se na konci dubna rozloučil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg během jednání ministrů zahraničí členských zemí. Dosud používané prostory centrály přestávaly NATO stačit. Počet členských zemí se z původních patnácti rozrostl na dvact devět. Mnoho partnerských stárů si v nové budově zřídilo svá velvyslanectví.
Nová budova má symbolizovat sepjaté a propletené prsty
Nová budova, která má při pohledu shora symbolizovat sepjaté a propletené prsty, nabízí více než 250.000 metrů čtverečních prostor. Do nich by se mělo tento rok postupně nastěhovat okolo 1500 zaměstnanců národních delegací, asi 1700 pracovníků vojenského i civilního aparátu NATO a přibližně 650 lidí z nejrůznějších aliančních agentur. Počítá se také s tím, že budovu denně navštíví okolo pěti set hostů. Přestěhováno už je také přibližně pět desítek civilních i vojenských pracovníků české stálé delegace při NATO.
Stěhování, které začalo 18. března tohoto roku, by mělo být ukončeno v polovině července, a to před letošním summitem aliance, který se v nové centrále uskuteční.
Komplex stál více než miliardu eur
Komplex, jehož hlavním architektem byl Portugalec Jo Palma a londýnská kancelář SOM, přišel na více než miliardu eur, přes dvacet pět miliard Kč. Je vybaven nejen moderními komunikačními sítěmi, ale je v něm umístěno také zařízení na zachytávání dešťové vody. Ta je následně využívána k čištění interiérů budovy a na toaletách. Geotermální topení má snižovat spotřebu energie při vytápění v zimě i chlazení v teplých měsících.
ČTK, nyv