Nedaleko Plzně vyroste alternativní školka se zvířaty a vlastním pečeným chlebem
Pedagožka Miloslava Malíková postaví nedaleko Plzně vlastní alternativní školku. V Milínově školka chybí a nezvětická školka je přeplněná. Stavět by se mělo začít na podzim a stavba by měla částečně vznikat svépomocí. Budova bude výhradně z přírodních materiálů a v zahradě budou k dispozici zemljanka, keřové bludiště, stromy na lezení. Náklady na provoz budou minimální vzhledem k ekonomice budovy.
Pedagožka staví ze své peníze vlastní školku v malé obci Milínov, která se nachází zhruba dvacet kilometrů od Plzně. Zde takové zařízení chybí. Otevřít dvě třídy pro čtyřicet dětí chce v září příštího roku. Autorka projektu Mateřské školky Zemička Miloslava Malíková se věnuje výuce děti pětadvacet let a nyní vede dětskou skupinu na plzeňském magistrátu.
Se svým projektem obcházela městské obvody a po neúspěchu směřovala do obcí dál od města. „Až jsem došla do Milínova k paní starostce, která řekla, že mě jí seslalo samo nebe.“ Obec nemá peníze na školku, sousední větší Nezvěstice ji mají přeplněnou. Milínov se rozrůstá a nyní připravuje prodej parcel na rodinné domky; zájem mladých o bydlení v lokalitě je velký.
Stavba bude vznikat svépomocí
Projekt na školku, která bude zapsaná v registru škol, připravovala Malíková pět let. Na pozemek v Milínově čekala tři roky, nyní je ve fázi, kdy žádá o stavební povolení. „Na podzim už chceme kopnout,“ uvedla. Náklady se mají pohybovat kolem čtyř milionů korun. Se stavbou má údajně pomáhat spousta lidí a stavba bude vznikat z velké části svépomocí. Zatím používá našetřené peníze, uvítala by však sponzora. První sbírku na školku vyhlásili nedávno vysokoškoláci z Plzně, kteří na festivalu Majáles uspořádali dražbu limitované edice batůžků ušitých na fakultě designu.
Budova z přírodních materiálů
Budova bude z přírodních materiálů – dřeva, hlíny, kamene, pálených cihel a ovčího rouna. Na zahradě budou k dispozici interaktivní prvky, například zemljanka, bludiště z keříků, tekoucí potůček s rybníčky, stromy na lezení. Cílem je rozvíjení obratnosti, fantazie a sebevědomí dětí. Také zde budou poník, koza a ovce i včelí úly. Dále sad, záhony se zeleninou, brambory, jahody. Děti s rodiči a učiteli se budou starat o zvířata i zahradu.
Minimální náklady na provoz
Náklady na provoz budou minimální díky ekonomice budovy, která bude mít vlastní vodu ze studny, solární panely a uprostřed pec na vlastní chléb. Měsíční poplatek za dítě bude zhruba tři a půl tisíce korun plus jídlo. „Budeme si vařit sami a hlavně zdravě,“ těší se.
Starostka nabízí Malíkové ještě vedlejší pruh o výměře 8700 m2, kde by obec spolu s ní časem ráda vytvořila park pro děti a pro setkávání občanů.
Chci změnit společnost
Učitelka pracovala v řadě alternativních školek. Pokaždé to však podle ní mělo nějaká „ale“. Proto chce vlastní „laskavé“ zařízení. „Chci změnit společnost, alespoň o kousek, protože se musí změnit. Musíme opravdu myslet na to, že naše zem je zhýralá a že ji musíme zachránit a laskat a musíme si jí vážit, i všech těch darů, co nám dává. A vrátit se zpátky k zemi je nejlepší s dětmi a jejich rodiči,“ dodala Malíková.
ČTK, nyv