Nejstarší výrobní hala v Bučovicích padla, místo ní mají vyrůst rodinné domy
Hasiči včera odstřelili nejstarší výrobní budovu v areálu bývalých UP závodů v Bučovicích na Vyškovsku. Pro závěrečnou část odstřelu použili asi deset kilogramů trhaviny.
Třípodlažní budova o rozloze šedesát krát dvacet metrů šla k zemi krátce před třetí hodinou odpolední. „V rámci výcviku střelmistrů jsme v ní ale stříleli už od pondělí. Zkoušeli jsme různé průrazy či průstřely,“ řekl střelmistr Martin Červenka. Podle něj šlo vše podle plánu, žádné komplikace nenastaly.
Šestihektarový komplex chátrá od roku 1995, kdy v něm skončila nábytkářská výroba, město ho v zimě koupilo od soukromého majitele. Jsou v něm tři hlavní objekty a dalších zhruba patnáct menších. Bučovice už na jaře začaly s odklízecími pracemi, v červenci do areálu nastoupila demoliční firma.
Druckerova vila má zůstat
V demoličních pracích se bude pokračovat, město chce areál nechat vyklidit do příštího roku. Náklady na bourání a vyčištění areálu vyjdou asi na dvacet pět milionů korun. Jediná stavba, kterou nečeká demolice, je takzvaná Druckerova vila, jež má zůstat připomínkou někdejší slávy podniku.
„Už jsme zadali architektům, aby vypracovali využitelnost celého areálu. Většina areálu by měla sloužit pro výstavbu rodinných domů, část pro menší bytové domy. V západní části by měl zůstat volný prostor pro vybudování pravděpodobně nějakého multifunkčního kulturního sálu a sportovní haly,“ řekl starosta města Jiří Horák a doplnil, že v místě by mělo vzniknout několik desítek parcel pro domy.
Pokusy s trhavinami
Střelmistři na budovu bez střechy se třemi obvodovými zdmi tehdy spotřebovali patnáct kilogramů výbušniny. Spolu s nimi areál využili i vědečtí pracovníci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a výzkumného ústavu Ostrava-Radvanice. Ti jej stejně jako nejprve hasiči také využili k pokusům s trhavinami. Ještě v srpnu plánují v areálu cvičení i hasičští kynologové.
Závod v Bučovicích patřil v Československu ke špičce ve výrobě nábytku, byl součástí Spojených Uměleckoprůmyslových závodů se sídlem v Brně. Koncern měl další závody například v nedalekém Rousínově, v Koryčanech na Kroměřížsku či v Uherském Brodě. Závod v Bučovicích se specializoval na ložnice, po pádu komunismu ale nedokázal zajistit jejich odbyt.
nyv